İstanbul'da Dünya Kadastro Zirvesi video

Hayat,

 

İstanbul'da Dünya Kadastro Zirvesi (video)

Dünyamızın Kadastrosunu Yapalım temasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde Dünya Kadastro Zirvesi 20-24 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da düzenleniyor. Zirve, Pazar akşamı yoğun bir katılımla başladı.

YUSUF SAMİ KAMADAN – KUZEY HABER AJANSI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, “Dünyamızın Kadastrosunu Yapalım” temasıyla, 20 - 24 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek olan Dünya Kadastro Zirvesi yoğun bir katılımla başladı.

85 ülkeden 3 bin katılımcının olduğu zirvede, 30 ülkeden bakan düzeyinde isimler yer aldı. Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen zirve, yurtiçinden ve yurtdışından birçok misafiri de ağırladı.

ZİRVEDE SERGİLER DE VAR

30 farklı oturumun gerçekleşeceği ve 150 bilimsel tebliğin sunulacağı zirvede, etkinlik bünyesinde "Osmanlı'dan Günümüze Harita-Tapu Arşivi", ile "Harita-Kadastro Çanakkale Şehitleri" adlı sergiler de yer aldı.

Sergi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluş yıl dönümünden itibaren geçen 168 yıllık birikimi sergiliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün arşivinden getirilen malzemeler, Türkiye’de bu sahada kullanılan ilk araç gereçler hakkında da ziyaretçilere bilgi verdi.

Zamanında kullanılan çizim araç ve gereçleri, ölçüm ve değerlendirme aletleri, Osmanlıca haritalar, planlar, çizimler sergilenen objeler arasında yer aldı. El yazması Kur'an-ı Kerim, tarihi haritalar, tuğra ve mühürler ve özellikle 2. Abdülhamid Han'ın şahsi tapuları ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

ŞEHİT KADASTROCULARIN FOTOĞRAFLARI

2. Abdülhamid Han döneminde yapılan yoğun kadastro çalışmalarının dokümanları da burada sergilendi. Zirve bünyesinde açılan bir diğer sergide ise, Çanakkale Savaşı esnasında şehit düşmüş kadastrocuların fotoğraf ve isimleri yer aldı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney sergiyle ilgili şunları söyledi: “Dünya Kadastro Zirvesi vesilesiyle bizim meslek camiamızın özellikle bu kongreye katılan herkesin geçmişte haritacılıkta nelerin kullanıldığını, özellikle Osmanlı döneminde neler yapıldığını kamuoyuna ve dünya kamuoyunun bilgisine sunmak istedik.”

Sergi, Dünya Kadastro Zirvesi’nin devam ettiği 24 Nisan’a kadar ziyaretçilere açık olacak.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!