İşte Kurtuluş Savaşı'nın kahraman çocukları Foto

Başarı öyküleri,

 

İşte Kurtuluş Savaşı'nın kahraman çocukları (Foto)

Atatürk Araştırma Merkezi arşivlerindeki Kurtuluş Savaşı'na ait fotoğrafları ilk kez Anadolu Ajansı tarafından yayınlandı.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı (ATAM) arşivlerde yer alan, aralarında daha önce pek bilinmeyen karelerin de bulunduğu Kurtuluş Savaşı'na ait fotoğrafları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle AA ile paylaştı.

Özel tekniklerle korunan ve gelecek nesillere aktarılmaya çalışılan fotoğraflarda adı, yaşı bilinmeyen kınalı kuzu Mehmetler, Hasanlar da var, küçücük yaşta ''çocuk olmadan'' anne olan Ayşeler, Fatmalar da...

> FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Arşivden çıkan fotoğraf kareleri, Türk milletinin vatan savunması verdiği dönemlerde erkek ve kadınlar kadar çocukların da çok önemli görevler üstlendiğini gözler önüne seriyor.

Aralarında nerede, ne zaman çekildikleri bilinmeyen karelerin de bulunduğu fotoğraflardan bazılarında yalın ayaklı çocuklar, yaşlarından beklenmeyecek cesarette ve ağırbaşlılıkta her şeye rağmen umut dolu gözlerle etrafa bakıyor.

AA ile paylaşılan karelerin arasında savaş döneminde çekilen fotoğrafların yanı sıra zaferden kısa bir süre sonra çekilenler de bulunuyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!