Mobilya ve beyaz eşyada 'indirimli satışlar' sürüyor

Ekonomi,

 

Mobilya ve beyaz eşyada 'indirimli satışlar' sürüyor

Mobilya ve beyaz eşyada iç piyasayı canlandırmak için başlatılan vergi indirimi uygulamasının sona ermesine rağmen söz konusu ürünlerde vergi farkı fiyatlara yansıtılmadı.

İç piyasayı canlandırmak için mobilya ve beyaz eşyada uygulanan KDV ve ÖTVindiriminin sona ermesine karşın, söz konusu sektörlerde vergi farkları fiyatlara yansıtılmadığı gibi kampanyalar da sürüyor.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Gürcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KDV indirimiyle geçen 8 aylık süreçte satışların yüzde 30 arttığını, mağazalarda ciddi hareketlilik yaşandığını söyledi.

"Tabii ki isteğimiz yüzde 8'lik KDV oranının tekstilde olduğu gibi mobilyada da kalıcı olmasıydı." diyen Gürcan, mobilyacılar olarak sektörü dinamik tutmak için yüzde 10 KDV farkını henüz fiyatlarına yansıtmadıklarını bildirdi.

Gürcan, "Yüzde 10'luk fiyat farkını hala yansıtmadığımız için mağazalarımızda canlılık devam ediyor. Müşteriler gelip ürünleri inceliyor, fiyat soruyor, alışveriş yapıyor." dedi.

Birçok firmanın da KDV indiriminin yanı sıra ek kampanyalar sunduğunu dile getiren Gürcan, "KDV indirim süreci, satışlarımıza yüzde 30'luk bir artış sağladığı gibi Türkiye ekonomisinin kasasına yaklaşık 1 milyar liralık bir bütçenin girmesine katkı sundu. 8 ayda en çok kanepe, tekli koltuk gibi oturma grupları satıldı. İç piyasayı canlı tutmak için bir süre daha mobilya fiyatlarında zam söz konusu olmayacak." diye konuştu.

"Aralık ayına kadar KDV farkını yansıtmayacağız"

Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri Sinan Çiftçi de mobilya fuarlarının başladığına işaret ederek, aralık ayına kadar KDV farkını fiyatlara yansıtmayacaklarını söyledi.

KDV indirimi döneminde müşteri talebinin yoğun olduğunu belirten Çiftçi, bu tarz uygulamaların kapsamı genişletilerek mobilya üretiminde kullanılan alt ürün gruplarında da hayata geçirilmesinin, sektöre ve tüketiciye daha karlı dönüşü olacağını vurguladı. Çiftçi, el işçiliği üretiminde KDV'nin sıfıra çekilmesini istedi.

"Eylülde vergisiz alınan ürünlerde fark konulmayabilir"

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, vergi indirimi uygulamasında sürenin yasal olarak sona ermesinin ardından beyaz eşya satışlarında ÖTV farkının eklenip eklenilmemesi konusunda her şirketin münferit hareket ettiğini söyledi.

Güler, "Vergi, günün sonunda fiyatın vazgeçilmez parçası ve maliyetin en önemli unsuru. Ekim itibarıyla vergi artışı oldu. Biz bunun etkisini enflasyonda da göreceğiz. Merkez Bankasının açıklayacağı ekim ve kasım enflasyonunda bunu göreceğiz." dedi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Mobilya ve beyaz eşya |