Kırgızistan'ın GSYH'si yüzde 2 7 arttı

Dünya,

 

Kırgızistan'ın GSYH'si yüzde 2,7 arttı

Kırgızistan'ın Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) Ocak-Şubat döneminde yüzde 2,7 artışla 867 milyon 647 bin dolar olarak gerçekleştiği bildirildi

Kırgızistan'ın Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) Ocak-Şubat döneminde yüzde 2,7 artışla 867 milyon 647 bin dolar olarak gerçekleştiği bildirildi.

Milli İstatistik Komitesi Ekonomik İstatistikler Dairesi Başkanı Elvira İsenkulova, düzenlenen basın toplantısında 2018 yılı Ocak-Şubat dönemine ilişkin verileri açıkladı.

Söz konusu dönemde GSYH'nin yüzde 2,7 büyüdüğe dikkati çeken İsenkulova, sanayinin milli gelir içindeki payının da aynı dönemde yüzde 5,4 arttığını aktardı.

İsenkulova, sanayi üretiminin büyümesine tekstil ve hazır giyim, kauçuk ve plastik ürünler, metalik olmayan mineral ürünler ile petrol ürünlerin üretimindeki artışın neden olduğunun altını çizdi.

Yıl başından beri tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2017 yılı Aralık ayına kıyasla yüzde 1,4 artış gerçekleştiğini anlatan İsenkulova, 2018 Ocak-Şubat döneminde fiyatların taze sebzelerde yüzde 10,4, elmada yüzde 7,1, patateste yüzde 4,9, sütte yüzde 3,1 ile alkolsüz içecekler ve tütünde yüzde 5 artış gösterdiğini kaydetti.

İsenkulova, Kırgızistan'ın dış ticaret hacminin, 2018 yılının Ocak-Şubat döneminde 2017 yılın aynı dönemine göre yüzde 45,3 artarak 489 milyon dolara yükseldiğini sözlerine ekledi. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Kırgızistan | Kırgızistan'ın GSYH |

İlgili Haberler