MÜSİAD dan artan patates soğan fiyatları için açıklama

Ekonomi,

 

MÜSİAD’dan artan patates soğan fiyatları için açıklama

MÜSİAD, artan patates soğan fiyatlarına yönelik bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Hükümetimizin, başta T.C Başbakanlık ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumların, tağşişte olduğu gibi bu şekilde davranışta bulunan satıcıları kamuoyu ile paylaşarak halkı bilgilendirmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.” denildi.

MÜSİAD’dan artan patates soğan fiyatlarına yönelik bir açıklama geldi. Açıklamayı MÜSİAD Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Yaşar Sekizkardeş yaptı.

Bazı tüccarlar stok yapıyor

Sekizkardeş, yükselen patates ve soğan fiyatlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Son dönemlerde patates ve soğan fiyatları ile ilgili hızla artan bir grafik söz konusu. Konu ile ilgili tüketicilerden gelen şikâyet her geçen gün çoğalıyor. Yeterli miktarda ürün yetiştirilmesine rağmen; bazı tüccarların bayram öncesi daha yüksek fiyata ürün satmak amacı ile stok yaptıkları bilgisine ulaşmış bulunuyoruz. Bu satıcıların bilgisi, künye sistemi üzerinden de rahatlıkla tespit edilebiliyor. Bir hafta öncesine kadar 2 TL bandında seyreden patates fiyatları, 3,0-3,5 TL aralığında toptan satış fiyatına ulaşmış bulunuyor. Bu maliyetlerin Ramazan Bayramı’nın ardından daha da yükseleceği dile getiriliyor. Fiyat uygunluğu nedeniyle vatandaşlarımızın sofralarının vazgeçilmez gıda maddelerinden biri olan patates ve soğan şimdilerde marketlerde 6,0– 6,50 TL ‘ye varan ücretlerle satışa sunuluyor.

Herhangi bir ürünün üretiminin az olup talebin fazla olması durumunda fiyat yükselişi, anlayışla karşılanabilir. Fakat ürün yeterli miktardayken fırsatçılık yapılarak fahiş fiyat üzerinden satış yapma isteği kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir.”

Tağşişte olduğu gibi satıcıları kamuoyu ile paylaşmak gerekir

Tüccarların daha fazla kazanç sağlamak için ürünleri stokladığını belirten Yaşar Sekizkardeş, hükümete seslenerek, “Hükümetimiz, geçtiğimiz dönemlerde benzer şekilde Antep fıstığı üzerinde uygulanan spekülatif fiyat hareketlerine müdahale ederek fiyatların düşürülmesini sağlamıştı. Bu bağlamda, başta T.C Başbakanlık ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumların, tağşişte olduğu gibi bu şekilde davranışta bulunan satıcıları kamuoyu ile paylaşarak halkı bilgilendirmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. İlgili Bakanlıklarımızın şu ana kadar yürüttüğü başarılı çalışmaları destekliyor, konunun bir an evvel vatandaşlarımızın yararına olacak şekilde neticelendirilmesini talep ediyoruz.” ifadesinde bulundu.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » patates soğan | MÜSİAD |

İlgili Haberler