Türkçe Olimpiyatları'nın sponsoru kim

sigorta,

 

Türkçe Olimpiyatları

Türkçe Olimpiyatları'nın sponsoru kim?

Türkçe Olimpiyatları'nın finali, 14 Haziran günü Türk Telekom Arena Stadyumu'nda, Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleşecek.

Organizasyonun Tertip Komitesi'nin başında ise TBMM Başkanvekili Prof. Mehmet Sağlam var. AKŞAM'a konuşan Sağlam, 'Bu organizasyon, ne 23 Nisan'a alternatif ne de diğer bayramlara' dedi. Sağlam'ın sorularımıza yanıtları şöyle:

-  Türkçe Olimpiyatları'nın yapılış amacı nedir, nereden çıktı bu fikir?
Türkçe Olimpiyatları, Doğu Avrupa ülkelerinden birisindeki öğretmen arkadaşımızın öğrettiklerini test etmek, biraz da Türkçe öğrenen öğrencileri teşvik etmek maksadıyla kendi okulunda yaptığı bir toplantıyla başlıyor. Son 10 yıldır da uluslararası olimpiyatlar olarak gerekleştiriliyor.

-  Kimler katılıyor bu organizasyona ve seçim neye göre yapılıyor?
Türkçe öğrenen gençler, kıtalara yayılmış bine yakın Türk okullarında okuyor. Bu okullar, sabahları Türkçe İstiklal Marşımız'la açılıyor. Leningrad'da da böyle, Moskova'da da, Washington'da da. Gelen çocuklarımızın hepsi, ülkelerinde sergiledikleri Türkçe yetenekleriyle şampiyon olmuş kişiler. Şiir okuma, şarkı söyleme gibi 20'ye yakın konu başlığı var. Jüri de, Türk Dili ve Edebiyatı profesörleri gibi işin uzmanı kişiler.


-  Türkiye'nin gerginlik yaşadığı ülkelerden de katılım olabiliyor mu?
Hiç fark yok. Fransa'dan gelen öğrenciler var. İsrail yok ama kurulmaması için de bir sebep yok.
- Organizasyonu kimler yapıyor?
Üçlü sacayağı var. Başta, kendisini barışa ve hoşgörüye adamış bir felsefenin manevi liderinin gösterdiği yol. Arkasından manevi liderin gösterdiği yolda, buna inanmış eğitimci kahramanlar ve sonra gönülleri zengin Türkiye'deki işadamları, esnaf kesimi.


- Fethullah Gülen'in etkisi nedir?
Tabii ki manevi lideri var bu organizasyonun. Kendisini barışa, diyaloğa, sevgiye adamış bir insan. Manevi lider, sadece bu fikri öğrendiğinde yararlı olacağını, Türkçe öğrenmenin teşvik edilmesi gerektiğini söylemiştir.

- Organizasyonun kaynağı nedir?

Tamamen gönüllü katkılarla gerçekleşiyor. Bulundukları yerlerde okul kurmak isteyen çocuklar, esnaf gruplarını davet ediyorlar. 'Şu kadarını biz yaptık, şu kadar tutuyor, şuna ihtiyacımız var' diyorlar. Mesela Moğolistan'daki bir okula, Bursa'daki kuyumcu esnafı destek veriyor. Okul bitince davet edilip, orada ağırlanıyor.
-  TBMM de sponsorlar arasında görünüyor. Nasıl dahil oldu?


Türkçe Olimpiyatları'nın Meclis'le direkt alakası yok. Ben, Meclis'e gelmeden önce de bu görevi yürütüyordum. Bu çocukların TBMM Başkanlığı'nı ziyaretleri oluyor, Meclis'i geziyorlar. Onlara kokteylvari bazı şeyler ikram etme, plaket takdimi gibi uygulamalar var. Bunun dışında maddi olarak bir katkı sağlanmıyor. Manevi sponsorların da ismini yazıyoruz ki olayın manevi yönü ortaya çıksın. THY, Türk Telekom gibi gerçek sponsorlar da var tabii. Sonuçta, bu kadar büyük bir organizasyon, Türkiye'nin tanıtımı kadar sponsorun da tanıtımına katkı yapıyor.

23 Nisan'a  alternatif değil
- Son dönemde yaşanan 'Kutlama' tartışmalarının ardından bu olimpiyatların, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na alternatif yapılmaya çalışıldığı iddiaları gündeme geldi. Siz bir alternatif mi oluşturmaya çalışıyorsunuz?
Hayır. Ne 23 Nisan’la ilgisi var ne diğer bayramlarla.

Bizim kültürümüzde nedense insanlar böyle şeyi seviyor. Şikayeti severiz, ama iltifatı sevmeyiz. Zaten bu bakış açısı giderek azalıyor. İnsanlar olayı gördükçe doğruyu anlıyor. 23 Nisan milli bir bayram. Ancak kutlanması zamana ve duruma göre değişebilmeli. Rektörlük döneminde yurt dışından gelişim, bir milli bayrama rastlamıştı. Yağmurlu bir günde Ankara'ya indim ve Samsun'a kadar gittim. O çocukların, soğukta, çamur içinde bekletildiklerini görmüştüm. Atatürk yaşasaydı, 'Sizde hiç mi akıl, izan kalmadı. Bu çocukları yollara düşürerek mi bir bayram kutlamalıyız?' derdi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!