Down sendromlu Cengiz in annesi anlatırken gülümsüyordu

Medya,

 

Down sendromlu Cengiz’in annesi anlatırken gülümsüyordu

Herkes üstüne düşeni üstüne düştüğü kadar yapmakla mükelleftir. Tren rayında giderse hedefine ulaşır. Hiçbir trenin rayları yavaş bulup otobana çıkmaya kalktığı görülmemiştir. Bunu denemeye kalkan ve her fırsatta devrilen tek varlık insandır.

Türkiye'de 38,7 milyon kadın, 12,8 milyon genç, 8,5 milyon engelli var.

Kadın, Genç ve Engelliler nüfusun büyük bir kısmını oluşturuyor.

Sabancı Vakfı da 2008 yılından bu yana, toplumun dezavantajlı kesimleri olduğunu düşündüğü kadın, genç ve engellilere yönelik projeler yürüten sivil toplum kuruluşlarını destekliyor.

Bu yıl desteklenenlerden bir tanesi de Down Sendromu Derneği idi.

“Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum” Projesi ile şimdiye kadar, 8 ilde 41 Down sendromlu genç istihdam edilmiş.

İş Koçu Destekli İstihdam Programı, Down sendromlu bireylerin kendi kendilerine yetebildikleri bağımsız bir hayat sürmeleri amacıyla geliştirildi ve üç yıldır devam ediyor.

“Cengiz, çalışmaya başladıktan sonra konuşmasını düzeltti, arkadaşlarıyla diyalogları düzeldi.

Kendi isteyerek, çok büyük zevkle gidiyor işe. Kazandığı parayı getirdi bana geçen gün; al anne, bunu kardeşimin okuluna yatır, dedi.”

30 yaşındaki Down sendromlu Cengiz'in annesi bunları anlatırken sürekli gülümsüyorsa mesele bitmiştir.

*

Türkiye'de yaşayan her 100 engelli bireyin sadece 8'i lise ve üstü seviyede eğitim görüyor, her 1000 engelli bireyin sadece 2'si üniversite eğitimi alabiliyor.

Desteklenen projelerden bir diğeri de “Engelli Üniversite Öğrencileri İnisiyatifi” Projesiydi.

Bu proje ile ülkenin farklı bölgelerinden 100'e yakın engelli üniversite öğrencisi, kendi sorunlarını sahiplenerek harekete geçmeyi; farklı ihtiyaçlara sahip engel gruplarıyla bir arada, ayrımcılığa karşı hak mücadelesi vermeyi öğrendi.

*

Erken yaşta gerçekleşen evliliklerin oranı, Muş merkezde yüzde 65; kırsalda ise yüzde 70'lere ulaşıyor.

Van ise Türkiye'de 15-19 yaş arası yapılan evliliklerin en yoğun olduğu ilk 10 il arasında bulunuyor.

İki ilde desteklenen projelerle Muş'ta 2 yıl içinde, 7 bine yakın kız çocuğu, 900'e yakın aile ve 81 rehber öğretmen bilinçlendirildi

Van'da muhtar, öğretmen ve imamlarla işbirliği yapıldı.

Yapılan etkin çalışmanın ardından Van'da kuaförler, 18 yaşından küçük çocuklara gelin başı yapmayacaklarını ilan ettiler.

«

Güler Sabancı, hibeler hakkında bilgi verirken sözünü şöyle noktaladı; Bu topraklarda kazandığımızı bu topraklara harcamamız lazım.

Bence de.

İşçinin işini eksiksiz yapması, işverenin sermayesini ülke menfaatine uygun kullanması, köylünün üretmesi, bürokratın hizmette sınır tanımaması, siyasilerin vatandaşların can, mal ve ırz güvenliğini sağlamaya çalışmaları vatan borcudur.

Herkes üstüne düşeni üstüne düştüğü kadar yapmakla mükelleftir.

Tren rayında giderse hedefine ulaşır.

Hiçbir trenin rayları yavaş bulup otobana çıkmaya kalktığı görülmemiştir.

Bunu denemeye kalkan ve her fırsatta devrilen tek varlık insandır.

*

Ne diyordu Lübnanlı şair Halil Cibran; 

DEVAMI: YAŞAR SÜNGÜ/ YENİŞAFAKYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Down sendromlu | Sabancı Vakfı |

İlgili Haberler