Büyük sermaye ucuz işçiden vazgeçti ülkesine dönüyor

Medya,

 

Büyük sermaye ucuz işçiden vazgeçti, ülkesine dönüyor

Adidas firması ürünlerini artık Vietnam'da değil, Almanya'da kurduğu ve tam otomatik sanayi robotlarıyla donattığı fabrikasında üretmeye başlamış.

Avrupa ve ABD ekonomik ve sosyal sıkıntılarını içeride hortlattığı İslamofobi ile dışarıda da Ortadoğu ve Afrika'da katliam yaparak örtmeye çalışıyor.
Dünyayı böyle oyalarken komşularıyla ticari ilişkilerini hızla artıran anlaşmaları sessiz sedasız yürürlüğe sokuyor.
İngiltere'nin ayrılma kararından sonra krizi derinleşen Avrupa'da gözler Yunanistan'da iken şimdi İtalya'ya çevrilmiş durumda.
Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix'in anketine göre, Avro Bölgesi'nin 12 ay içerisinde dağılma olasılığı artarken, İtalya para birliğinden ayrılması en muhtemel ülke oldu.
AB'de gözler şimdi İtalya'da 4 Aralık'ta yapılacak ve siyasi düzende köklü değişiklikler öngören anayasa referandumunda.

*

Küresel ekonominin her alanında ciddi kronik sıkıntılar var.
Ve bu sıkıntılar kemer sıkmayla, yatırımlara destekleri artırmakla çözülecek sıkıntılar değil.
Dünya ekonomisi kapitalist sistemden ve işleyişten kaynaklanan çok daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya.
Dünya Ticaret Örgütü, 2016 için dünya ticareti büyüme beklentisini yüzde 2,8'den yüzde 1,7'ye düşürdü.
Çin, Brezilya başta olmak üzere gelişmekte olan ülkeler beklentinin altında büyüdü.
Küresel ticaret yüzde 4,4 daraldı.

*

Ucuza üretmek için Uzak Doğu'ya giden Avrupalı sanayici ülkelerine dönerek, tam otomasyonlu, tüm üretimin robotlar tarafından yapıldığı yeni tesisler kurmaya başladı.
Avrupa'nın sanayi alanında lokomotif sayılan ülkelerine gerçekleştirilen ziyaretlerle ilgili izlenimleri hakkında bilgi veren Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, Almanya ve Fransa gibi ileri teknoloji üretimi yapan ülkelerde merkeze dönüş trendinin başladığına dikkati çekiyor.
Firmaların, “ucuz iş gücü var” diye Uzak Doğu'ya fabrika açmak yerine tam otomasyonlu, tüm üretimin robotlar tarafından yapıldığı yeni tesisler kurup, iş gücü maliyetini sıfıra indirmeyi başardıklarını söylüyor ve diyor ki; "Şu anda Avrupa'nın birçok fabrikasında sanayi 4.0 konuşulmuyor, bizzat uygulanıyor.”
Adidas firması ürünlerini artık Vietnam'da değil, Almanya'da kurduğu ve tam otomatik sanayi robotlarıyla donattığı fabrikasında üretmeye başlamış.
Bahar'a göre, bu trendin diğer firmalara sirayet etmesi an meselesi.
Bahar'ın bu izlenimleri de dikkat çekici:
Ucuz ve vasıfsız emek ile üretilen bütün sanayi üretimleri bir dönem Uzak Doğu'ya kaydı, fakat bu durum geçerliliğini yitirmeye başladı.
Teknolojinin tam hakimiyet sağlamasıyla birlikte Uzak Doğu oyun dışında kalacak.
Madalyonun öteki yüzünde Afrika gibi başka bir alternatif var.
Tarım, sanayi ve bu gibi emek yoğun işlerde salgın hastalıklardan, terörden ve savaştan kurtulmuş bir Afrika devreye girdiği zaman teknolojisi düşük, ucuz emek gerektiren işler lojistik ve ucuz ham madde gibi avantajları nedeniyle Afrika'ya gidecek.
İşte o zaman bizim yapmış olduğumuz tüm bu işler çöp olacak.
O yüzden Türkiye hiç zaman kaybetmeden teknolojisini, eğitim reformları ile beşeri sermayesini geliştirmeli, Ar-Ge ve inovasyon alanında elle tutulur atılımlar yapmalı, iş gücü vasıflarını hızla yükseltmeye yönelik somut adımlar atmalıdır.


devamı Yaşar Süngü-Yeni ŞafakYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler