Afro Avrasya Gazeteciler Derneği Ülkemiz için her türlü katkıya hazırız

Afro Avrasya Gazeteciler Derneği Genel Merkezi Taksim'de 26 Ocak 2016'da açıldı

Medya,

 

Afro Avrasya Gazeteciler Derneği: Ülkemiz için her türlü katkıya hazırız

Afro Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı Hişam Güney: Yabancı medya mensubu getirme-ağırlama işinde Afro Avrasya Gazeteciler Derneği olarak her türlü katkıya hazırız.

Afro Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı Hişam Güney, Türkiye hakkındaki olumsuz imajın silinmesi için medya ile STK'ların işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Yabancı medya ile ilişkilerde kamu ve özel sektörü işbirliğine çağıran Güney yazılı açıklamasnda şöyle dedi:

Medya “Dördüncü kuvvet” olarak da tanımlanıyor. 15 Temmuz’a kadar “Dördüncü kuvvet” faaliyetlerini genellikle yurtiçinde görüyorduk. 28 Şubat en bariz “Dördüncü kuvvet” algı operasyonları olarak siyasi tarihimize geçti.

15 Temmuz’dan sonra ise “Dördüncü kuvvet”in global arenada faaliyette olduğu gözlemleniyor. Öyle ki; meclisi bombalanan, 250’ye yakın insanını kaybeden bir ülke, haklı davasında haksız konuma düşürülüyor. Yerli taşeronlarla küresel “Dördüncü kuvvet” odakları işbirliği halinde manipülasyonlar yapıyor.

Bu organize algı operasyonlarına karşı güzel adımlar da atılmıyor değil…

Mesela Türk Hava Yolları (THY), 15 Temmuz'da FETÖ'nün hain darbe girişiminde yaşananların anlaşılması için sefer yaptığı ülkelerdeki gazetecileri ağırlamayı sürdürüyor.

İlgili habere göre THY, 21 Ekim 2016 tarihine kadar sefer yaptığı ülkelerden 486 gazeteciyi Türkiye’ye getirmiş, Türkiye’deki gerçekleri anlatmış.

(Kaynak: http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2016/10/21/fetoye-karsi-topyekun-mucadele# )

DEİK ve TİKA gibi kurumlarımız da kendi amaç ve misyonlarına uygun olarak hedef ülkelerden benzer şekilde gazeteci ağırlamaları yapıyorlar.

Keza Kamu Diplomasi Kurumu da sosyal medya üzerinden çalışmalar yapıyor. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün DEİK ile birlikte Afrika Ekonomi ve İş Forumu için Afrika ülkelerinden yaklaşık 30 gazeteciyi getirmesi de son güzel haberlerdendi…

Çünkü karşı karşıya kaldığımız terör tehdidi, şimdiye kadar olduklarımızdan çok farklı yol ve yöntemler kullanıyor. Benzer yöntemleri daha etkili kullanmaktan başka çaremiz bulunmuyor.

Yüzlerce gazetecinin Türkiye’ye getirilmesi-ağırlanması büyük imkan ve fırsat… Bu ilişkiyi sürdürülebilir yapmak ve etkili kılmak için ilgili kurum ve kuruluşların birbirleriyle irtibatlı-koordineli olmasında büyük fayda var.

Bu konuda atılacak ilk adımlardan birisi de bu yabancı medya mensubu getirme-ağırlama işini sadece bir kamu kurum-kuruluş işi olmaktan çıkarıp sivil inisiyatifle birleştirmektir. Çünkü medya alanı başlı başına bir sivil alandır. Sadece kamu anlayışıyla verimli sonuç çıkmayabilir.

Bu noktada Afro Avrasya Gazeteciler Derneği olarak ülkemiz için, ortak geleceğimiz için her türlü katkıya hazırız. Üç kıtadaki temsilciliklerimizin de desteğiyle ülkemize doğru gazetecilerin getirilmesi, bunlarla mesleki temelde doğru bir iletişimin kurulması ve bu sürecin sürdürülebilir olarak yönetilmesi için ilgili kurumlarımızla istişareye açığız.

Türkiye’nin global bir aktör olması bu süreci verimli yönetmesinden geçecektir. Biz de Türkiye markasının itibarını korumak ve yüceltmek için ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğine hazırız.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!