Ne diyordu Mehmet Akif Korkma

Medya,

 

Ne diyordu Mehmet Akif; Korkma

Son devir yayın danışmanı Yaşar Süngü Yeni Şafak'daki bugünkü yazısında ekonomik ve sosyal alanda yaşadığımız sıkıntılardan nasıl kurtulacağımıza dair düşüncelerini yazmış.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde bu yıl 6'ncısı düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forumu'na katılan 800 girişimci ve yatırımcının Galatasaray Adası'nda yatırımcılarla yuvarlak masada biraraya gelerek fikir alışverişinde bulunmaları bu yılın en anlamlı ekonomik etkinliğiydi.

Zaman ayarlı 3 oturumda masalardaki melek yatırımcılara projelerini anlatan gençlerdeki özgüven, heyecan ve konuya hakimiyet ortama da yansıyınca verimlilik de o derece yüksek oldu.

Forumda gençler yatırımcılara kendi projelerini ve fikirlerini anlatırken yatırımcıların da heyecanlandığı gözlerden kaçmadı.

Forum sonundaki yemekte birkaç gazeteci ile durum değerlendirmesi yapan yatırımcılar, bu yıl gençlerin daha bilgili ve hazır geldiğini,kendilerini etkilediklerini itiraf ettiler.

Bu forumda emeği geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı'ya, G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz'a Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'na ve TEB Özel Bankacılık Pazarlama ve Merkezi Satış Direktörü Hayri Telekoğlu'na teşekkür etmek lazım.

Bana göre bu forumun bize verdiği en net mesaj şuydu: Bu ülke iç ve dış düşmanlar tarafından önüne açılan bütün hendekleri ancak gençlerle ve birlikte olursa aşabilir. Başka çıkış yolu yok.

Onların tek şansı bizim iç kavgamız.

Biz iç dinamiklerimizi harekete geçirdiğimiz anda iç ve dış bütün oyunlar bozulur.

Mehmet Akif, bu ülkenin en karanlık dönemlerinde ne demişti; Korkma!.

Korkmayacağız.

***

Foruma katılanların gençlere verdikleri mesajlar da oldukça etkileyiciydi. Önemli bulduklarımı paylaşmak istiyorum:

“Özgüvenli olacağız ama kibirli ve şımarık olmayacağız. Cesur olacağız ama maceraperest olmayacağız. Disiplinli olacağız ama kontrolcü olmayacağız. Günün koşullarına ayak uydururken, insanı unutmayacağız. Hele ki iş hayatındaki ahlaki melekeleri kesinlikle unutmayacağız. Azimli olacağız ama hırslı olmayacağız.” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak

***

“Japonya'da toplam nüfusun yüzde 5'i, Türkiye'de ise yüzde 2'si girişimci. 2 milyon yeni girişimciye ihtiyacımız var.

Uber hiç taksisi olmadan 50 milyar dolarlık bir ciroya ulaştı. alibaba.com stoku ve deposu olmadan perakende devi haline geldi, cirosuyla Walmart'ı geçti.

Türkiye'nin en büyük şirketi TÜPRAŞ'ın, yıllık cirosu 10 milyar dolar, alibaba.com ise sadece bir günde 17 milyar dolarlık ciro elde ediyor.

Bizim her yıl 90 bin girişimci çıkartmamız lazım ki istihdam nüfusuna katılan 900 bin gence iş imkanı olsun. Bunların hepsine kamuda iş bulmak mümkün değil.” TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,

***

Hayal etmekten korkmamak gerekiyor. En büyük özgürlük orada başlıyor. TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı

***

Dünyayı girişimciler değiştirecek. Girişimcilerin pusulası hisleri, hayal güçleri ve en önemlisi cesaretleridir. G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz

***

Gelecek 5 yıl içinde en çok konuşulacak teknolojiler sanal gerçeklik, güçlendirilmiş gerçeklik, suni zeka ve mobil platformlar olacak. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu

***

“İş hayatında duyguya yer yoktur” sözüne hiç inanmıyorum. Sabah kalkıp başka yerde olmak istemeden işe geliyorsanız siz doğru yerdesiniz.” Doğan Online ile hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan Boyner

***

Girişimci-yatırımcı buluşmasının en somut örneğini de yine geçen hafta yaşadık. Arap Odalar Birliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarihi bir adım attı. 2010 yılında başlatılan işbirliği süreci Türk-Arap Odası'nın kurulmasıyla tamamlandı.

Evet, “Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır.”

YAZININ TAMAMI İÇİN YENİŞAFAK/ YAŞAR SÜNGÜYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler