3 yargı paketinde neler var

Eko Politika,

 

3. yargı paketinde neler var?

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargı hizmetlerinin daha etkin, süratli ve verimli sürdürülebilmesi için yürütülen çalışmalarla ilgili Hakimevi'nde basın toplantısı düzenledi. İşte açıklamadan detaylar:

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, molotof kokteylinin silah ve patlayıcı madde kapsamında net olarak yasada ifade edilerek tereddütlerin giderileceğini söyledi.

Tutuklama kararının verilmesinin zorlaşacağını belirten Ergin, kuvvetli suç şüphesi, tutuklama nedeni varlığı, tutuklama tedbirinin ölçülü olduğunun somut olgularla belirtileceğini ifade etti.

100'e yakın maddenin içerdiği bir çalışma olduğunu dile getiren Ergin, herkesin davasının makul süre içinde görülmesini isteme hakkına sahip olduğuna dikkat çekti.

Yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacıyla bugüne kadar yapılan düzenlemelerin devam niteliğinde olan üçüncü tasarı olduğunu anlatan Ergin, ehliyetsiz veya alkollü araç kullananların mahkemeye sevk edilmeyeceğini söyledi.

Ön ödeme kapsamının genişletileceğini ve sınırın bir yıla uzatılacağını ifade eden Ergin, sabıkalı olanlar ile mağduru gerçek kişi olanların bu hükümden faydalanamayacağını kaydetti.

100 ile 3 bin 600 TL arasında para cezası uygulanacağını dile getiren Ergin, kaçak elektrik konusunda ise hapis cezası miktarının değiştirilmediğini kaydetti.

Molotof kokteylinin silah ve patlayıcı madde kapsamında net olarak yasada ifade edilerek tereddütlerin giderileceğini anlatan Ergin, kimsenin ömür boyu sabıkalı sayılmayacağını ve 5 yıl ile yüz kızartıcı ve devlete karşı suçlarda 15 yıl, her halde ise 30 yılda silineceğini belirtti.

Tutuklama kararının verilmesinin zorlaşacağını belirten Ergin, kuvvetli suç şüphesi, tutuklama nedeninin varlığı, tutuklama tedbirinin ölçülü olduğunun somut olgularla belirtileceğini ifade eden Ergin, yolsuzlukla daha etkin mücadele edileceğini kaydetti.

Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyenler için yeni bir düzenleme getirileceğini anlatan Ergin, verilecek cezanın yapılan yardımın niteliğine göre ceza üçte ikisine kadar indirileceğini belirtti. Özel yetkili mahkemelerde en az üç ay süreyle gizlilik kararı verileceğini vurgulayan Ergin, basit terör suçlarında da cezanın ertelenebileceğini, paraya çevrilebileceğini ifade etti.

Petrol boru hatlarına dokunanların yanacağına dikkat çeken Ergin, hırsızlık amacıyla yapılanlar 5-12, örgütlü suçlarda 7,5-18 yıl, zarar verici bir suçta ise 4 ile 12 yıl arasında bir cezanın ön görüldüğünü ifade etti. Çek yasasından dolayı kimsenin içeri girmeyeceğini belirten Ergin, icra iflas kanunundaki yenilikler olduğunu söyledi.

Tüm toplatma kararları hükümsüz hale gelecek

Sadullah Ergin, yargı hizmetlerinin daha etkin, süratli ve verimli şekilde sürdürebilmesi amacıyla getirilen yenilikleri anlattı.

İcra dairelerindeki iş yükünü anlatan Bakan Ergin, Türkiye'de 6.5 milyon icra takibinin yapıldığını ifade etti. İcra dairelerine yönelik çok radikal yenilikler getirileceğini dile getiren Ergin, icra dairelerinin parayla ilişiğinin zorunluluk dışında kaldırılacağını belirtti.

Vatandaşın evinde kullandığı lüzumlu eşyaların haczedilemeyeceğinin altını çizen Ergin, vatandaşın icradaki ihaleye elektronik ortamda katılabileceğini ifade etti. Elektronik ortamda da teklif yapılabileceğini kaydeden Ergin, malın gerçek değerinden satılmasının amaçlandığını söyledi.

Vatandaşın dilekçe vermek için mahkemede beklemeyeceğini vurgulayan Ergin, Danıştay'a gelmesine gerek olmayan davalar ile 50 bin TL'nin altındaki davaların bölge idare mahkemelerinde görüleceğini belirtti. Düzenlemeden iki milyon dosyanın etkileneceğini dile getiren Ergin, basın ve ifade özgürlüğüne ilişkin düzenlemeleri de anlattı.

Yayın durdurmanın kaldırılacağını açıklayan Ergin, yasaklı yayınlar konusuna da değindi. Bu konuda darbe öncesi ve sonrasında verilen kararlar olduğunu hatırlatan Adalet Bakanı, bunların bir kısmının işlevini kaybettiğini, daha önce verilmiş olan tüm toplatma kararlarının da hükümsüz hale geleceğini vurguladı.

Geçmişe dönük yasaklı kararların kaldırılacağını anlatan Ergin, basın ve yayın yoluyla işlenen suçlar konusunda ise kesinleşmiş olan mahkumiyet hükümlerinin infazının erteleneceğini söyledi. Ergin, koluna işaret vurularak Adli Tıp'a gönderilmesi uygulamasının sona ereceğini belirtti.

Üçüncü yargı paketi 2 milyon dosyayı etkileyecek

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, üçüncü yargı paketinin faaliyete geçmesiyle birlikte yargıdaki 2 milyon dosyanın etkileneceğini belirtti.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargı hizmetlerinin daha etkin, süratli ve verimli sürdürülebilmesi için yürütülen çalışmalarla ilgili Hakimevi'nde basın toplantısı düzenledi.
Yapılan değişikliklerin yargının iş yüküne sayısal olarak etkisi şöyle:

- Karşılıklı çek keşide etmekten kaynaklanan dosya sayısı 600 bin.

- Ön ödeme kapsamına girecek dosya sayısı 65 bin.

- Elektrik hırsızlığından ilk derece mahkemelerine gelen yıllık dosya sayısı 70 bin.

- Elektrik hırsızlığından Yargıtay Ceza Daireleri ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bulunan dosya sayısı 53 bin.

- Suç olmaktan çıkan fiillere ilişkin dosya sayısı 1 milyon 500 bin.

- Kabahat sayısı 260 bin.

- İcra dosya sayısı 1 milyon.

- Toplam etkilenecek dosya sayısı yaklaşık 2 milyon.

Hrant Dink davası bitmedi, süreç devam ediyor

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hrant Dink davasıyla ilgili mahkeme kararına ilişkin davanın henüz bitmediği sürecin devam ettiğini belirtti. Ergin, yargı hizmetlerinin daha etkin, süratli ve verimli sürdürülebilmesi için hayata geçirilecek 3. Yargı paketinin ayrıntılarını açıkladı.

Basın toplantısında gazetecilerin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Hrant Dink cinayeti sanıklarına verdiği cezalarla ilgili yorumunu sorması üzerine Ergin, şunları söyledi: "Yargılamalar, soruşturma, kovuşturma ve temyiz aşamasından olmak üzere üç aşamadan oluşur. Şu anda ilk iki aşama geçti. Üçüncü aşama önümüzde. Daha bu dava bitmiş değil, süreç devam ediyor. Sürecin bitimine müteakip bu değerlendirmeyi yaparız.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.


Yorum
umurlarında değil
selami
Haksız yere aldığım 3 tane para cezam var bende af sabıkamın silinmesini istiyorum ama nafile duyan yok eşşek gibi ödüyorum
23/03/2015, 15:09
af
selami ötegengil
Bu devletten af beklemeyin
29/10/2014, 20:05
adlı para cezası
çamlıcalı izzet
sayın cumhur başkanım ve başbakanım 1telefon gorusmesı yuzunden tehdıt ve hakaretten 6000 tl paracezası aldım çalısmıyorum sabıkalıyım dıye ıs yok acılen adlı para cezalarına af bundan sonra yapılacaklar ocezanın ustune bınsın ama su ana kadar olan adlı para cezalarına af getırın ınsanlar perısan durumda
21/09/2014, 14:54
BİR AF
MUHARREM GÜMÜŞTAŞ
ben cep telefonu işi yapiyorum ama türkcel firması detel iletişim tarafından miletin adına kontorlu hat açiyollar bizim bayi kodu haberimiz dışında kullaniyolar ama hat başı 1200 tl adli para cezası geliyo 200000 bin tl yapiyo bu parayı hiç bir arada gürmedim gel çalış diyollar kamuya faydalı bir işte bize kim bakacak hükmet onu düşünmiyo bir af ne olur
18/09/2014, 23:41
MAZOT KAÇAKÇILIĞINA AF VERİN LÜTFEN
HALEF DOĞAN
yaklaşık bir yıl önce madi olarak çok kötü durumdaydım mazot kaçakçılğı yaptım yakalandım bilmiyordum daha beter oldum elimdekilerde giti cezalarda gelecek lütfen af .ben kendimi intiharın eşiğinde his ediyorum
29/06/2014, 20:48
adli para cezası
fatih kocaoglu
Bana hem zihinzesl engelli diye rapor veriyor hçalışamaz diyor. Hemde arkasnda kadına şiddet adı altnda 6 000 tl para cezası veriyor Şimdi bizmi devleti besliyok devletmi bizi besliyor
26/06/2014, 23:05
adli para af çıksın
deniz
ben bilmiyerek ceb telefonu aldım çalıntı çıktı adalete teslim ettim mahkeme açıldı ben 2 üniversite mezunuyum çeza geldi 1000 tl ödedim dosya kapandı denildi şuan sicilime işlemiş işe giremiyorum lütfen adalet bakanımız bize yardım edin
23/06/2014, 12:54
adli paracezası
aygül
benim kardeşim hırsızlık eşyayı bilinçsiz almaktan dolayı 2 yıl hapis cezası aldı 120 bintl paracezası aldı ayda 5bin tl taksitle ödeme bu vatandaş geçim sıkıntısı verirken bunu nasıl ödesin zorla suça teşfik ediliyor adli cezalar af verilsin lütfen allh rızası için
19/06/2014, 01:51
haksizlik
sahin demir
benim abim eve gelmiyorrr sizlere olan borcunfan dolayi cocuklari sabahlara kadar agliyor baba baba diye hergun polis kapiya geliyo resmen sokokta yatiyo her insan hata yapar hatanin bedeli bu olmamali siz buyukler dert aci keder nedir bilemessiniz vizdaniniz biraz sizliyosa eger bunun haberi gelirrr tsk ederim
05/06/2014, 23:19

Bu haber için yorum yapmak istiyorum!