Azerbaycan kanalları Türksat uydusundan ayrıldı

SİNEMA-TELEVİZYON,

 

Azerbaycan kanalları Türksat uydusundan ayrıldı

Türksat 3A uydusu üzerinden yayın yapan Azerbaycan televizyon kanalları, buradan ayrılarak Azerspace 1'i kullanmaya başladı.

Türksat uydularından verilen AZTV, İdman Azerbaycan, Medeniyet TV ve İctimai TV kanallarının, yayınlarını bugünden itibaren "Azerspace 1" üzerinden yapmaya başladığı belirtildi.

Diğer Azerbaycan kanalları ANS, Azad Azerbaycan TV ve Hazar TV'nin ise her iki uydudan yayın yapacağı bildirildi.

Azerbaycan'ın ilk uydusu Azerspace1

İlk Azerbaycan uydusu, 8 Şubat 2013'te Fransız Guyanası'ndaki Kourou Uzay Üssü'nden Ariane 5 roketi ile fırlatıldı.

Amerikan Orbital Sciences şirketi tarafından üretilen ve 230 milyon dolara mal olan uydunun fırlatma işlemi Fransa'nın Arianspace şirketi tarafından gerçekleştirildi.

Ağırlığı 3,2 ton olan uydu, 15 yıl boyunca Azerbaycan, Orta Asya, Avrupa ve Afrika ülkeleri için telekomünikasyon hizmeti verecek.

Fırlatıldıktan 33 dakika sonra füzeden ayrılan uydu, Doğu 46 derecede konumlandırıldı.

Uydu kapasitesinin yüzde 20'si ile Azerbaycan'ın ihtiyaçları karşılanırken, yüzde 80'i diğer ülke ve şirketlere kiralanacak.

Azerbaycan, hem yerli hem de yabancı şirketlere kiralanan uydudan 650 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » türksat 3A | Azerbaycan | Azerspace1 | aztv |

İlgili Haberler