Brent petrol 56 doların altında

Enerji,

 

Brent petrol 56 doların altında

Brent petrolün varil fiyatı, dün ham petrol stokları verisinin piyasa beklentilerinin üzerinde arttığının açıklanmasının ardından 56 doların altında işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı, dün ham petrol stokları verisinin piyasa beklentilerinin üzerinde arttığının açıklanmasının ardından 56 doların altında işlem görüyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) dün açıkladığı verilere göre, ticari ham petrol stokları, geçen hafta bir önceki haftaya göre 9,5 milyon varil (yüzde 1,9) artışla beklentileri aştı. Açıklama sonrasında 55,54 seviyelerine kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, günü yüzde 0,32 değer kaybı ile 55,70 dolardan tamamladı. 

Bugüne yatay başlayan Brent petrolün varil fiyatı, saat 10.40 itibarıyla 55,6 dolardan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı 52,9 dolardan alıcı buluyor. 

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın dün ABD Temsilciler Meclisinde yaptığı sunumun, yatırımcılar tarafından "şahin" olarak algılandığını belirterek, Fed üyesi Eric Rosengren'ın "bu yıl en az üç kez veya biraz daha fazla faiz artırmanın uygun olacağını düşünüyorum." ifadelerinin bu yıla ilişkin faiz artırım beklentilerini artırdığını kaydetti.

Son haftalarda artan petrol stoklarının petrol fiyatları baskılamaya devam ettiğini belirten analistler, önümüzdeki günlerde Fed'in söylem ve eylemleri ile ABD Başkanı Doland Trump'ın ekonomi alanındaki açıklamalarının fiyatların yönü üzerinde etkili olacağını söyledi.

Analistler, bugün ABD'de açıklanacak konut başlangıçları verisi ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirterek, Brent petrolün varil fiyatında 54,75 doların destek, 57,00 doların ise direnç olarak öne çıktığını ifade etti.

 

 


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Petrol | Brent petrol |

İlgili Haberler