Döviz' üzerine münakaşanın azalması ABD ve Çin e yarayacak

Finans,

 

'Döviz' üzerine münakaşanın azalması ABD ve Çin’e yarayacak

Döviz kuru üzerine yapılan münakaşanın azalması ABD ve Çin’e karşılıklı yarar sağlayacak

Çin Uluslararası Radyosu'nda yayınlanan habere göre, aksi beklentilere rağmen, ABD hükümeti Çin'e para manipülatörü olmadığına karar verdi. Gerçekleri araştırdıktan sonra Birleşik Devletler, iki ekonomiye ve dünyaya fayda sağlayacak bir tavır sergiledi. ABD Kongresi'de cuma günü yayımlanan bir raporda Hazine Bölümü, Çin de dâhil olmak üzere ABD’nin herhangi bir büyük ticaret ortağının para birimini manipüle etmediğini bildirdi. Bu analiz ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanyasında kullandığı retorikten bir kesin dönüşü işaret ediyor olsa da bu yaklaşım, Çin'in para birimini daha gerçekçi bir biçimde değerlendiriyor. Renmin Üniversitesi'ndeki Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsünün kıdemli araştırmacısı Wei Benhua, gelinen bu nokta Trump’ın Çin hakkındaki sert konuşmalarının yalnızca kampanya retoriği olduğunu gösteriyor, dedi.

Ekonomistler şu anda Çin'in para manipülatörü yaftasını hak etmediğini ve Çin para birimi olan RMB'nin son yıllarda dengeye geldiğini savunuyorlar. ABD Hazinesi, bir ülkenin parasının manipüle edilip edilemeyeceğine karar vermek için üç ölçüt kullanıyor. Hazine, ülkenin Amerika ile ticaretinde büyük bir dış ticaret fadzlasına sahip olup olmadığına; ülkenin cari hesap fazlalığının GSYH'sının yüzde 3'ünü aşıp aşmadığına ve döviz kuru değerini baskılamak amacıyla yabancı varlıklar satın almak için yılda yüzde 2'den fazla harcama yapıp yapmadığına bakıyor. Citic Securities’in baş ekonomisti Zhu Jianfang, Çin'in yalnızca ABD'ye 20 milyar ABD doları  dış ticaret fazlası vererek yalnızca ilk kriteri sağladığını belirtiyor. Zhu  Çin son birkaç yıldır RMB'yi istikrarlı bir seviyede tutmak için hiçbir çaba sarf etmedi; aslında tam anlamıyla para manipülasyonunu yapan bir ülkenin tersi davranışlar sergiledi diye de ekliyor.  

Brookings Enstitüsünün kıdemli üyesi David Dollar da, son on yılda Çin'in efektif döviz kuru diğer büyük para birimlerine göre daha fazla oranda yüzde 40'ın üzerinde değer kazandığını söylüyor.Dış İlişkiler Konseyi'nden Brad Setser ise , RMB'nin bugünkü değerinin dengeye yakın olduğuna dikkat çekiyor. Setser, RMB'nin Çin'in cari işlem fazlası ve bunun sermaye çıkışıyla başa çıkma çabaları nedeniyle mevcut seviyede istikrarlı kalmasını bekliyor.

Döviz kuru üzerine yapılan münakaşanın azalmasıyla ekonomistler dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret savaşı yapma olasılığının da büyük ölçüde düşeceğini söylüyorlar. ABD hükümetinin manipülatör iddialarından vazgeçmesi ticaret savaşı olasılığı ortadan kaldırılabilir "diyen Zhu Jianfang, iki ülkenin işbirliği için muazzam alana sahip olduğunu ve bu durumun da iki taraf için de iyi olanaklar sağladığını belirtti.
 
ABD’nin yeni kabine üyelerinin birçoğu Çin ile çalışan özel sektörde tecrübeye sahip olduklarını söyleyerek, anlaşmazlık ve sorunların olacağı yönünde işaretler olduğunu ancak her iki taraf da kendi vatandaşlarına fayda sağlayacak bir ilişki sürdürmeye çalışacaktır dediler. Ekonomistler ayrıca, bu haberlerin Çin’in RMB'yi istikrarlı bir şekilde tutmasına yardımcı olacağını öngörüyorlar. Gözlemciler,   esasen Çin'in ekonomik temellerinin daha düşük değerli RMB’yi zorunlu kılmadığını da söylüyorlar. Çin ile ABD arasındaki döviz kuru tartışmalarının azalması hem iki ülke arasındaki serbest ticaretin devamına katkı sağlayacak hem de küresel ekonominin istikrarı için gereken büyüme ivmesini yaratacaktır.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » ABD | çin | Döviz kuru |

İlgili Haberler