Brent petrol 48 doların üzerinde işlem görüyor

Ekonomi,

 

Brent petrol 48 doların üzerinde işlem görüyor

Brent petrolün varil fiyatı, toparlanma çabasıyla 48,52 dolardan işlem görüyor.

Brent petrol, dün 48,08 dolardan güne başlamış ve gün içinde en yüksek 49,12 doları görmüştü. Bu sabah güne 48,33 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.42 itibarıyla yüzde 0,39 artarak 48,52 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili ise 46,31 dolardan işlem gördü.

Suudi Arabistan’ın gelecek ay Asya ve ABD piyasalarına yapacağı ihracatı kısma kararı, petrolfiyatlarını yukarı yönlü etkiledi.

Dün ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), petrolşirketlerinin 2016'ya ilişkin kanıtlanmış petrol rezerv verilerini açıkladı. ABD borsasında işlem gören 68 halka açık şirketin rezervlerinin 2016'da düşüş gösterdiğini bildiren EIA, söz konusu dönemde bu şirketlerin küresel günlük petrol üretiminin ortalama 24 milyon varil olarak gerçekleştiğini ve bu miktarın küresel toplamın yüzde 25'ine karşılık geldiğini kaydetti. 

Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed bin Salih es-Sade, dün OPEC ve OPEC dışı ülkeler tarafından üzerinde anlaşmaya varılan petrol kesintisi anlaşmasına uymaya devam edeceklerini duyurdu. Sade, "Bölgedeki koşullar, Katar'ın petrol üretimini azaltma konusundaki uluslararası taahhüdünü yerine getirmesini engellemeyecektir." ifadelerini kullandı. 

Geçen hafta alınan karar ile Körfez ülkeleri Katar ile diplomatik ve ticari ilişkilerini dondurma kararı almıştı. Hafta içerisinde bu bağlamda gelişmeler izlenecek.

Küresel piyasalarda bugün, İngiltere mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Almanya haziran ayı ZEW endeksi, Avro bölgesi haziran ayı ZEW beklenti endeksi ve ABD mayıs ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri takip edilecek.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 48,65-48,80 dolar aralığının direnç bölgesi, 48,35-48,50 dolar aralığının ise destek seviyesi olarak izlenebileceğini belirtiyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Petrol |

İlgili Haberler