Tarım ÜFE mayısta arttı

Tarım,

 

Tarım ÜFE mayısta arttı

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 3,79 yükseldi

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE), mayısta bir önceki aya göre yüzde 3,79 yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı.

Buna göre, mayısta bir önceki aya göre yüzde 3,79 yükselerek 155,34 değerini alan Tarım ÜFE, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,08 artış gösterdi. Tarım ÜFE, 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 7,37 arttı.

Tarım ve avcılık ürünlerinde bir önceki aya göre yüzde 3,89, ormancılık ürünlerinde yüzde 14,16 artış görülürken balıkçıkta yüzde 8,55 azalış kaydedildi.

Bir önceki aya göre değişim, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 52,1, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 1,65 artış gösterirken, tek yıllık bitkisel ürünlerde ise yüzde 11,55 azalış olarak gerçekleşti.

Alt tarım gruplarından diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler yüzde 2,91, tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar yüzde 0,46 artarken, çeltik yüzde 2,87, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar yüzde 2,31 azaldı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » tarım | Tarım ÜFE |

İlgili Haberler