Rusya'nın domates kararına BAİB'den tepki

Ekonomi,

 

Rusya'nın domates kararına BAİB'den tepki

Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) Başkanı Satıcı, "Rusya sadece 4 şirketten domates alabileceğini söylüyor. Firma kısıtlaması yapılması doğru bir yaklaşım değil. Belli firmalara bu ayrıcalığın verilmesini doğru bulmuyoruz." dedi.

Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, "Rusya sadece 4 şirketten domates alabileceğini söylüyor. Bu bizim için kabul edilebilir bir durum değil. Firma kısıtlaması yapılması doğru bir yaklaşım değil. Belli firmalara bu ayrıcalığın verilmesini doğru bulmuyoruz." dedi.

Satıcı, AA muhabirine, bu yılın 8 ayında Antalya'dan yaklaşık 90 milyon dolarlık domates ihracatı yapıldığını, en fazla ihracatın yaklaşık 21 milyon dolarla Beyaz Rusya'ya gerçekleştirildiğini bildirdi. Domates ihracatında 19 milyon dolarla Romanya'nın ikinci, 10 milyon dolarla Bulgaristan'ın üçüncü sırada yer aldığını anlatan Satıcı, Antalya'dan 46 ülkeye domates gönderildiğini söyledi.

Bir süre önce Körfez ülkelerinden gelen bir heyetin Antalya'da üretim ve paketleme tesislerinde incelemelerde bulunduğunu dile getiren Satıcı, bölgeden bir heyetin de Suudi Arabistan'a gittiğini ifade etti.

Dubai'deki firmalarla da görüşmeler gerçekleştirildiğini aktaran Satıcı, önümüzdeki dönemde Körfez ülkelerine ihracatın artacağını düşündüklerini vurguladı.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak'ın, Türkiye'den domates ithalatının 1 Aralık’ta başlaması için prensipte anlaşıldığını, 4 Türk firmasından 50 bin ton domates ithal edileceğini açıkladığını anımsatan Satıcı, şöyle konuştu:

"Rusya miktar kısıtlaması yapabilir, belli bir dönem de alım yapabilir. Fakat Rusya sadece 4 şirketten domates alabileceğini söylüyor. Bu bizim için kabul edilebilir bir durum değil. Firma kısıtlaması yapılması doğru bir yaklaşım değil. Belli firmalara bu ayrıcalığın verilmesini doğru bulmuyoruz. Firma sınırlamasının kaldırılmasını bekliyoruz. Rusya'nın belirlediği 4 firma arasında Antalya firması bulunmuyor. Rusya'nın, bu firmaları neye göre seçtiğini anlayamadık. Burada yapılması gereken şey, Rusya hangi standartta ürün talep ediyorsa sadece o şartları belirlemeli. Rusya firma seçmekle soruna bizim açımızdan çözüm üretmemiş oluyor. Ayrıca Rusya'ya domates ihracatının yüzde 70-80'i Antalya'dan yapılıyordu. Oysa Rusya domatesin merkezi Antalya'dan bir firma seçmemiş."

Satıcı, yasağın olmadığı dönemlerde Türkiye'den Rusya'ya yılda 300-350 bin ton domates ihracatı yapıldığını bildirdi.

Antalya Sebze-Meyve Tüccarları Derneği Başkanı Adem Özaydın da Rusya'ya şu anda şeftali, erik, armut, üzüm gibi bir çok ürün ihraç ettiklerini belirterek, "Domates, biber çeşitleri kabak gibi bazı sebze ürünlerinde kısıtlama var. Rusya'nın 4 firmaya domates izni verdiğini duyduk. Bu araştırmayı neye göre yapmışlar bilmiyoruz ama bu karar esnafta, üreticide, ihracat yapan firmalarda moralsizlik yarattı. Normlara uyan herkesin bu haktan yararlanması gerekiyor." diye konuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » türkiye | Rusya'nın domates kararı |

İlgili Haberler