Engellilerden ekonomiye 7 milyon avroluk katkı

Ekonomi,

 

Engellilerden ekonomiye 7 milyon avroluk katkı

Engelli bireylere istihdam oluşturmak amacıyla 2006'da kurulan ve konfeksiyon üretiminin tamamını dünyaca ünlü markalara ihraç eden Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi, ülke ekonomisine yılda 7 milyon avroluk katkı sağlıyor

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından engellilerin üretim sürecine katılmalarına destek olmak amacıyla 2006'da kurulan Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi, konfeksiyon üretiminin tamamını dünyanın dört bir yanına ihraç ederek ülke ekonomisine 7 milyon avroluk katkı sağlıyor.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından zihinsel engelli kızıyla Türkiye'ye yerleşen Avusturyalı Beatrice Brunninger'in engellilerin hizmetinde kullanılması için bağışladığı İzmit'in Akmeşe köyündeki 72 dönümlük arazide kurulan merkezde, tekstil, süs bitkisi, mantar, meyve ve sebze yetiştiriciliği alanında 114 engelli istihdam ediliyor.

Merkezin Genel Müdürü Hüsnü Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006'da faaliyete geçen merkezde 2009'a kadar tavşan ve bal üretimi gerçekleştirildiğini, zarar eden bu bölümlerin kapatılmasının ardından üretimin konfeksiyona yoğunlaştığını söyledi.

Bayraktar, kapasitelerini sürekli büyüterek konfeksiyonda önemli miktarda üretim ve istihdam artışı elde ettiklerini dile getirerek, "Daha önce 5 bin 400 metrekare kapalı alana sahiptik, buna 4 bin metrekare daha ilave ettik. İstihdam edilen engelli personel sayısını 40'tan 114'e çıkardık. Amacımız, 2018 sonuna kadar çalışan engelli personel sayısını 150'ye ulaştırmak. Bu kapasite burada mevcut." diye konuştu.

Hazır giyim firması Metraco AŞ ile 2012 yılında fason iş ortaklığı kurduklarını belirten Bayraktar, konfeksiyon bölümünde başta Scotch & Soda olmak üzere dünyanın ünlü markalarına günde 2 bin 500 parça üretim yaptıklarını kaydetti.

Bayraktar, konfeksiyon üretiminin tamamını ihraç ettiklerini anlatarak, "Ürünlerin yüzde 90'ı Hollanda'ya gidiyor. Hollanda ürünlerin toplandığı ülke. Engellilerin diktiği ürünler buradan Yeni Zelanda'dan Brezilya'ya, Japonya'dan Arap ülkelerine, dünyanın her tarafına gönderiliyor. Avrupa ülkelerinin tamamında ürünlerimiz kullanılıyor. Engellilerle Türk ekonomisine yılda 5 ila 7 milyon avro arasında katkı sağlıyoruz." ifadelerini kullandı. 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Engellilerden ekonomiye katkı |