Doğuş Grubu ve Yıldız Holding in durumları aynı değil

Şirketler,

 

“Doğuş Grubu ve Yıldız Holding’in durumları aynı değil”

Son dönemlerde ‘borç yapılandırılması’ haberleriyle sıkça gündeme gelen Doğuş ve Yıldız Holdinglerin karşılaştırmasına ilişkin, Neoldu.com yazarı Besim Üstün dikkat çekici bir yazı kaleme aldı.

Gaste24'te yer alan habere göre, Doğuş Holding, 23.5 milyar liralık borcu için bankalarla görüşme talep etti. Borç yapılandırması istedi. Geçen aylarda Ülker Grubu olarak bilinen Yıldız Holding de 10 bankayla masaya oturmuş, 6 milyar dolar civarındaki borcunun yeniden yapılandırılması için Yapı Kredi’yi lider düzenleyici banka olarak seçmişti. Doğuş Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği 2017 yılı bilançosuna göre holdingin bankalara 23.5 milyar liralık borcu bulunurken, iki dev şirketin yapılandırma talebindeki farklılığa ilişkin Neoldu.com yazarı Besim Üstün dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

İşte o makale

“Bunu hep söyledim, bu vesileyle de bir kez daha tekrar ediyorum. Doğuş Grubu bir perakende devi ama eğlence sektörüne girişi sorunluydu. Perakende devi oluşu da Türkiye ekonomisinde hepinizin şahit olduğu birşeylerin iyi gitmediğinin göstergesi. Türkiye’nin en zengin ailesi ya da insanı olmasının da konumuzla da ilgisi yok. Bu borçlar şirket borçları. Ticaretin, işletmeciliğin doğası gereği alınan borçlar.  Ancak Doğuş Grubu “Beni de 6 milyar dolar için bankalara mektup yazan Yıldız Holding (Ülker)  gibi yeniden yapılandır” derken orada bir durmak gerekiyor.  Yıldız Holding zor durumda değil. Sadece borçlu olduğu çok sayıda bankaya diyor ki: “Benim kısa vadeli borçlarımı uzun vadeli haline getirin. Şu anda bir ödeme sorunum yok. Şirketlerim kar rekorları kırıyor. Çok sayıda değerli markam var. 4 milyar potansiyel tüketicim var. Öderim ama bilemedin 3 yıl sonra ödeyemez duruma gelebiliriz. Buyurun size teminat, varlıklarımız söz konusu paranın 4 katı. Hepsini satsak geri 15 – 16 milyar dolar kalır.  Gelin başta yaptığınız  “kısa vade hatasını” düzeltin, yeniden kredilendirerek uzun vadeye yayın, büyümemize destek olun, hep birlikte daha fazla kazanalım”

ÇOK FARKLI BİR TABANA OTURUYOR

Daha halk ağzıyla söylersek Ülker diyor ki “Tavuğum altın yumurtluyor, ama borçlarım kısa vadede  kalırsa üç yıl sonra tavuğu kesmek zorunda kalırız. O da hiçbirimizin dişinin kovuğuna girmez.” Doğuş’un bankalardan isteği ise çok farklı bir tabana oturuyor. “Ülker gibi…” demek okuru yanıltmak olur. Ülker parası varken bankalarla masaya oturdu. Doğuş grubu ile ilgili ise zarardan konuşuluyor ve kur farkı sorunları var. Bu yüzden de istediği Ülker gibi sendikasyona dayalı yeniden kredilendirme değil. Tamamen ödeyememe nedeniyle borç yapılandırma… Yine halk ağzıyla söyleyecek olursak Doğuş grubu diyor ki:  “Tavuklarımın verimi iyi değil,  kur artışları da belimi büküyor, tavuklara yem vermede zorlanıyorum.”Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler