Brent petrolün varili 77 26 dolar

Ekonomi,

 

Brent petrolün varili 77,26 dolar

Brent petrolün varili, haftanın son işlem gününde 77,26 dolardan işlem görüyor.

Dün 77,37 dolardan güne başlayan ve gün içinde en yüksek 77,95 dolara ulaşan Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 77,52 dolardan açıldı. Brent petrolün varili saat 09.30 itibarıyla yüzde 0,33'lük düşüşle 77,26 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili ise 71,28 dolardan alıcı buldu.

ABD Başkanı Trump'ın, "İran ile nükleer anlaşmadan çekileceği ve 2015'te askıya alınan yaptırımların yeniden uygulanacağına" ilişkin açıklamalarının ardından, Brent petrolün varil fiyatı Çarşamba günü 2014'ten bu yana en yüksek seviyeyi görerek 77,18 dolara ulaştı.

Uzmanlar, ABD'nin İran'a iki aşamalı uygulayacağı yaptırımların ülkenin petrol endüstrisini, yatırımlarını, üretim ve ihracatını olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Ayrıca uzmanlar, İran'ın üretim yapmaması halinde piyasada oluşabilecek arz açığını dünyanın en fazla petrol üreten ülkesi Rusya ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın kapatabileceğine dikkati çekti.

Dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD'nin İran'a karşı uygulamaya karar verdiği yaptırımların küresel arz talep dengesini etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, "ABD'nin İran'a uygulayacağı yaptırımlar, 2018–2019 yıllarında küresel petrol arz talep dengesinde açık oluşması olasılığını artırıyor." değerlendirmesine yer verildi.

Brent petrolde teknik olarak 77,41 ile 77,57 dolar aralığının direnç, 77,09 ile 77,25 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » Petrol |

İlgili Haberler