Perakende satış hacmi martta arttı

Rakamlarla Türkiye ve Dünya,

 

Perakende satış hacmi martta arttı

TÜİK, mart ayına ilişkin perakende satış hacmi endekslerini açıkladı. Perakende satış hacmi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı.

TÜİK, Mart ayına ilişkin perakende satış hacmi endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 0,5 yükseldi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,8, otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 1,2 artış gerçekleşirken gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,2 azalırken tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,7, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,2 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Mart’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,4 artış gösterdi. Bu dönemde otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 8,5, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,2, gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 9 yükseliş oldu.

Söz konusu dönemde gıda dışı sektörlerin değişimi incelendiğinde, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 4,9 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Mart’ta bir önceki aya göre yüzde 1,6 yükseldi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » tüik | perakende satış hacmi endeksleri |

İlgili Haberler