Son dakika haberleri,

 

Başkentte, kanser ilacı hırsızlığı

-Ankara Onkoloji Hastanesinde, yoksul hastalar için toplandığı ve piyasa değerinin yaklaşık 50 bin TL olduğu belirtilen 47 kutu kanser ilacı çalındı -TEİS Genel Başkanı Saydan: -"Hastaların mağdur olmasına neden olan ve neredeyse çeteleşen ilaç hırsızlığını kınıyoruz"

ANKARA (AA) - Başkentte, ihtiyaç sahibi hastalar için ayrılan kanser ilaçları çalındı.

AA muhabirinin, Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kimliği henüz belirlenemeyen hırsızlar, Ankara Onkoloji Hastanesinde, yoksul hastaların tedavisinde kullanılmak üzere toplanan ihtiyaç fazlası kanser ilaçlarını çaldı.

Çalınan 47 kutu kanser ilacının piyasa değerinin 50 bin TL'yi bulduğu, hırsızların yakalanması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

 -"İlaç için ambalaj standardı getirilmeli"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Onkoloji Hastanesi'nin yanı sıra geçen haftalarda Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinde de binlerce liralık kanser ilaçlarının çalındığını ifade etti.

"Hastaların mağdur olmasına neden olan ve neredeyse çeteleşen ilaç hırsızlığını kınadıklarını" vurgulayan Saydan, bu olayların önüne geçilmesi için ilaç ambalaj standardı getirilmesi gerektiğini savundu.

İlaçların hastane ilaçları ve eczane ilaçları olarak ayrılması ve hastane eczanelerinde bulunan ilaçlar ile eczanelerde satılan ilaçların ambalajlarının aynı olmaması gerektiğini belirten Saydan, aksi takdirde yaşanan suistimallerin artarak devam edeceğini öne sürdü.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » |

İlgili Haberler