Son dakika haberleri,

 

THD Başkanı Çakar:

- "Kayıp kaçak bedellerini güvence altına alan yasa tasarısıyla birlikte elektrik dağıtım şirketlerine yeni haklar tanındı"

ANKARA (AA) - Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, elektrikteki kayıp kaçak bedelinin güvence altına alınmasını sağlayan yasa tasarısının, elektrik dağıtım şirketlerine tüketici aleyhinde yeni haklar sağladığını savundu.

Çakar, düzenlediği basın toplantısında, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonunda kabul edilen tasarıyla sayaç okuma, kesme, bağlama bedelleri ve bazı unsurların maliyetlere eklenmesi konusunda elektrik dağıtım şirketlerine yeni haklar tanındığını söyledi.

Tasarının yasalaşması halinde tüketicilere iade edilen kayıp kaçak bedellerinin tüketicilere yeniden yansıtılacağını öne süren Çakar, kayıp kaçak bedelleri ile diğer ücretler hakkında tüketici mahkemeleri ve tüketici hakem heyetlerinin yetkilerinin de sınırlandırıldığını savundu.

Çakar, şöyle konuştu:

"Özellikle, perakende satış tarifeleri adı altında alınacak ve maliyetlere eklenecek unsurlarda şirketlere önemli ayrıcalıklar ve esneklikler getiriliyor. Firmalar bir çok şeyi maliyet unsuru adı altında perakende satış tarifelerine ekleyebilecek. Komisyonda kabul edilen tasarıdaki maliyet anlayışı tüketici haklarına, adalet ve hukuk anlayışına baştan sona aykırı bir maliyet anlayışıdır."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » |

İlgili Haberler