Türkiye ve dünya gündeminde bugün 27 Şubat 2017

TAKVİM-AJANDA,

 

Türkiye ve dünya gündeminde bugün | 27 Şubat 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov'u Beylerbeyi Sarayı'nda kabul edecek. Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov'u Beylerbeyi Sarayı'nda kabul edecek.

2- Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'yi Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.

- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım'ın başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanacak.

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

EKONOMİ

1- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Özbekistan İş Forumu'na katılacak.

2- TÜİK geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin Sanayi İşgücü Girdi Endeksleri'ni, Ticaret ve Hizmet Endeksleri'ni ve bu yılın şubat ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi'ni açıklayacak.

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonuna ilişkin gelişmeler izleniyor.

2- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ve Fırat Kalkanı Harekatı takip ediliyor.

3- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

SPOR

1- Spor Toto Süper Lig'de 22. haftanın son maçında Galatasaray ile Beşiktaş, Türk Telekom Arena'daki derbide karşı karşıya gelecek.

2- Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 19. haftası, Muratbey Uşak-Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş-Trabzonspor Medical Park müsabakalarıyla tamamlanacak.

3- TFF 1. Lig'de 22. haftanın kapanış maçında Mersin İdmanyurdu ile Denizlispor, Mersin Stadı'nda karşılaşacak.

ÖZEL HABER

1- "Sağlıkta Dönüşüm"de yeni dönem başlıyor

- Sağlık Bakan Recep Akdağ:
- "(Sağlıkta Dönüşüm Programı'nda ikinci dönem) Eskiden bir yatak bulmak yeterken, bugün diyoruz ki 'Ben tek yataklı bir odada yatmalıyım'. Vatandaşımızın bu talebi doğru. İşte onun için şehir hastaneleri, sağlıklı yaşam merkezleri geliyor. Vatandaşımızın hem daha rahat edeceği hem daha konforlu hizmet alabileceği hem de daha kaliteli bir sağlık hizmeti geliştirmek üzere bu ikinci döneme başlıyoruz."
- "Türkiye'nin problemleri dünyada zengin, gelişmiş ülkelerin problemlerine dönüştü. Bunun için yeni bir döneme ihtiyaç var. Hastalık yükümüz toplamda yüzde 4 azaldı ama hastalık yükümüzün şekli değişti"

2- TCDD 2023 ve 2035 hedeflerinde iddialı

- TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın:
- "İnşallah 2023'te hedefimiz, mevcut şebekemizi 25 bin kilometreye çıkarmak. 2035 hedeflerimizde de bu 30 bin kilometreleri geçecek. Bunlar çok iddialı hedefler"
- "Bundan sonra yük hızlarımız 65 kilometreden 100-120 kilometreye çıkacak. Konvansiyonel hatlarımızdaki hızlarımız da 160-200 kilometreye çıkacak. Böylece hem yük hem yolcu taşımacılığında çok daha yüksek hızlarda hizmet verebilir bir kuruluş haline geleceğiz"

3- Kira gelir beyanı 1 Mart'ta başlıyor

- 1 Ocak-31 Aralık 2016 döneminde konutta 3 bin 800 lira, iş yerinde ise 30 bin liradan fazla kira geliri elde edenler için beyan dönemi 1 Mart Çarşamba günü başlıyor

- TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak:

- "Maliye Bakanlığı tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, PTT, sigorta gibi kurumlardan aldığı bilgiler doğrultusunda kimlerin kira geliri elde ettiğini kolayca tespit etmektedir"

- "Gelirlerini beyan etmeyenler, eksik ve yanlış beyan verenler istisna oranından faydalanamadıkları gibi, kendilerine usulsüzlük ve vergi ziyaı cezası uygulanacaktır"

- Gayrimenkul hukuku uzmanı avukat Ecem Gedikkaya:

- "İstisna rakamlarının altında kira geliri elde edenlerin vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek yok. Ancak daha önceden vergi kaydı var ise istisna tutarının altında olduğunun bağlı bulunulan vergi dairesine bildirilmesi gerekmekte"Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler