Türkiye ve dünya gündeminde bugün 01 Mart 2017

TAKVİM-AJANDA,

 

Türkiye ve dünya gündeminde bugün | 01 Mart 2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ​Pakistan'da 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi'ne katılıyor. Askeri hastaneler yeniden dizayn ediliyor.

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan ​Pakistan'da

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi'ne katılıyor.

- Erdoğan, zirveye katılan liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

2- TBMM Başkanı Vekili Ahmet Aydın, AKPM İçtüzük Muafiyetler ve Kurumsal İşler Komisyonu Raportörü Jordi Xucla'yı kabul edecek.

3- Başbakan Binali Yıldırım, Resmi Konut'ta Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov'u kabul edecek.

- Yıldırım, Amasya Yavuz Selim Meydanı ile Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap edecek, valilikleri ziyaret edecek.

 YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "çalışma hayatında seferberlik" kapsamındaki İstihdam Zirvesi'ne katılacak, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, gazetecilere cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlatacak.

2 - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fransa'da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüşerek, basın mensuplarına açıklamalarda bulunacak.

- AİHM Başkanı Guido Raimondi ile bir araya gelecek Bozdağ, Strazburg ve çevresinde yaşayan Türklerle buluşacak.

3- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Valiliği ziyaret edecek.

4- Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çorum'da ziyaret ve incelemelerde bulunacak.

5- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, korucularla kahvaltı yapacak, esnaf ziyaretinde bulunacak, AK Parti il başkanlığını ziyaret edecek, parti teşkilatı ve STK temsilcileri ile bir araya gelecek.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Valiliği, Belediyeyi ve TSO'yu ziyaret edecek, üniversiteyi kazanan 1200 öğrenciye bilgisayar dağıtımı törenine katılacak, Sağlık Mahallesi sakinleri ile akşam toplantısına iştirak edecek.

7- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İhsaniye'nin Yaylabağı beldesi, Sinanpaşa ilçesi, Sandıklı'nın Ballık beldesi ve Şuhut'un Başören beldesinde düzenlenecek DSİ tesisleri toplu temel atma ve açılışlarına katılacak.

8- CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 16 Nisan'daki halk oylamasına ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

 TBMM'den

- Genel Kurulda, bazı uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin kanun tasarıları görüşülecek.

- Aladağ Yurt Yangını Araştırma Komisyonu; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının temsilcilerini dinleyecek.

EKONOMİ

1- Maliye Bakanı Naci Ağbal, 28. Vergi Haftası Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Vergi Uygulamalarında e-Dönüşüm" panelinde konuşacak.

2- TÜİK, 2015 yılı girişimcilik istatistiklerini açıklayacak.

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonuna ilişkin gelişmeler izleniyor.

2- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ve Fırat Kalkanı Harekatı takip ediliyor.

3- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

 SPOR

1- Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Sivasspor-Atiker Konyaspor ve Medipol Başakşehir-Akhisar Belediyespor maçları yapılacak.

2- Basketbol Kadınlar Türkiye Kupası çeyrek final maçları İzmir'de başlayacak.

- Mersin Büyükşehir Belediyespor-Bellona AGÜ, Hatay Büyükşehir Belediyespor-Fenerbahçe, Galatasaray-Yakın Doğu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Beşiktaş karşılaşmaları oynanacak.

3- Basketbol FIBA Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Pınar Karşıyaka ile Beşiktaş Sompo Japan karşılaşacak.

4- Voleybol Erkekler CEV Şampiyonlar Ligi'nde İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Zaksa, Zenit Kazan-Arkas Spor ve Sir Sicoma Colussi-Halkbank maçları yapılacak.

5- Voleybol Erkekler Challenge Kupası çeyrek final rövanşında Ziraat Bankası-Droisma Dynamo ve Galatasaray HDI Sigorta-Maccabi Tel Aviv karşılaşmaları oynanacak.

ÖZEL HABER

1- Askeri hastaneler yeniden dizayn ediliyor

- Sağlık Bakanı Recep Akdağ:
"Sağlık Bakanlığına devredilen askeri hastaneleri cihaz olarak daha çok zenginleştiriyoruz. Gerekirse hastaneleri tamirat tadilatla hatta gerekirse yeni hastaneler yapmak suretiyle güvenlik kuvvetlerimize en mükemmel hizmeti, onların güvenliklerini de dikkate alarak verecek yeni bir düzenleme içerisindeyiz"

- "Askeri hastaneleri Sağlık Bakanlığına devralırken aslında burada vatandaşlara hizmet vermekten daha çok askerlerimize daha mükemmel hizmet nasıl veririz bu maksatla devraldık"

2- Bir mühüre 82 muhtar adayı

- Şanlıurfa'da yeni kurulan ve ortalama her 73 kişiye bir muhtar adayının düştüğü mahallede, 5 Mart Pazar günü yapılacak muhtarlık seçiminde 82 aday mühür sahibi olabilmek için gece gündüz çalışıyor
- İki kadın adayın da yarıştığı seçim için hazırlıklara başlayan adaylar, kapı kapı dolaşıp seçmenin gönlüne girmeye çalışıyor
- Şanlıurfa Muhtarlar Derneği Başkanı İbrahim Halil Haktankaçmaz: "Cumhurbaşkanımızın bizi Külliyeye çağırması büyük bir faktör, bunu çok benimsiyor ve seviyorlar"
- Kadın aday Songül Ceylan: "Şu anda biz hanımlar olarak çok iddialıyız. Sadece hanımlardan değil gençlerden ve erkeklerden de destek aldık"
- Seçmenlerden Mahmut Umutkan: "Burada 82 aday var kime oy vereceğimi bilemiyorum"

- ANALİZ - ABD'de göçmen avının maliyeti 1 trilyon doları geçecek

- ABD'de bulunan yaklaşık 11,2 milyon yasa dışı göçmeni belirlemenin, alıkoymanın ve sınır dışı etmenin maliyetinin gelecek 20 yılda yaklaşık 620 milyar doları bulabileceği belirtiliyor

- Yasa dışı göçmenlerle ilgili federal harcamaların ABD'li vergi mükelleflerine olan maliyetinin 2 yılda 300 milyar dolar olması öngörülüyor

- ABD'deki yaklaşık 11,2 milyon yasa dışı göçmenden istihdam edilen 8,1 milyonu, ülkedeki iş gücü piyasasının yüzde 5,1'ini oluşturuyor

- Yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmesi durumunda üretim seviyesinde ve tüketim harcamalarında düşüş görülecek ve bunların ABD ekonomisine dolaylı maliyeti gelecek 2 yılda yaklaşık 1 trilyon doları bulacak

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Haberler