Türkiye ve dünya gündeminde bugün 13 Mart 2017

TAKVİM-AJANDA,

 

Türkiye ve dünya gündeminde bugün | 13 Mart 2017

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik Hollanda, Almanya ve AB ülkelerinde Türk bakanlara yönelik engellemeler ile yaşanan son gelişmeler ve AB'yle ilişkiler konularında görüşlerini paylaşmak üzere televizyon, gazete ve ajansların Ankara temsilcileriyle bakanlıkta bir araya gelecek.

1- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 15 Temmuz darbe girişimini konu alan, "Gazi Mecliste O Gece" adlı kitabın tanıtımına katılacak.

(TBMM/14.00)

2- Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sincan'da muhtarlar buluşmasında konuşacak, partisinin genel merkezinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu heyetini kabul edecek.

(Ankara/10.30/14.00) 

 

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Merkezi'nde "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin Türkiye Ekonomisine Etkileri" başlıklı konuşma yapacak.

(İstanbul/10.00) 

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Serdivan Hanedan Tesisleri'nde Balkan ve Rumeli dernekleri temsilcileriyle bir araya gelecek, Atatürk Kültür Merkezi'nde Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Kavşak Projesi tanıtımına katılacak, Talu Tekstil fabrikasını ziyaret edecek, AK Parti Adapazarı İlçe binasının açılışını gerçekleştirecek.

(Sakarya/10.00/14.00) 

3- Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kara Harp Okul Komutanlığındaki Kara Harp Okulu eğitim öğretim yılı açılış törenine iştirak edecek.

(Ankara/10.00) 

 

EKONOMİ

1- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kağızman'da AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına katılacak, muhtarlarla toplantı gerçekleştirecek, Belediyeyi ziyaret edecek.

(Kars/10.00/11.30/13.30)

2- TÜİK, ocak ayına ilişkin "kümes hayvancılığı üretimi ile süt ve süt ürünleri üretimi verilerini" açıklayacak.

(Ankara/10.00)

 

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik Hollanda, Almanya ve AB ülkelerinde Türk bakanlara yönelik engellemeler ile yaşanan son gelişmeler ve AB'yle ilişkiler konularında görüşlerini paylaşmak üzere televizyon, gazete ve ajansların Ankara temsilcileriyle bakanlıkta bir araya gelecek.

(Ankara/14.00) 

2- Hollanda yönetiminin, Türk bakanların vatandaşlarla buluşmasını ve diplomatik temsilciliklere ulaşmasını engellemesiyle ilgili gelişmeler takip ediliyor.

(Rotterdam/Amsterdam) 

3- Terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonuna ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Bağdat) 

4- Suriye iç savaşındaki gelişmeler ve Fırat Kalkanı Harekatı takip ediliyor.

(Halep/İdlib/Şam/Hama/Humus/Lazkiye/Ankara) 

5- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

(Sana/Riyad) 

 

SPOR

1- Spor Toto Süper Lig'de 24. hafta, Akhisar Belediyespor-Trabzonspor maçıyla tamamlanacak.

(Manisa/20.00)

2- Spor Toto Basketbol Süper Ligi'nin 21. haftası, Demir İnşaat Büyükçekmece-Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş-Beşiktaş Sompo Japan maçlarıyla sona erecek.

(İstanbul/18.00/20.00) 

3- Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi'nin 20. haftasında Tosyalı Toyo Osmaniye-Bellona AGÜ, BOTAŞ-Yakın Doğu Üniversitesi, Hatay Büyükşehir Belediyespor-Adana ASKİ, Galatasaray-Canik Belediyespor maçları yapılacak.

(Osmaniye/Adana/Hatay/İstanbul/18.00) 

4- TFF 1. Lig'de 24. haftanın kapanış maçında Sivasspor ile Balıkesirspor karşı karşıya gelecek.

(Sivas/18.30) 

 

ÖZEL HABER

1- Ukrayna Başbakanı Groysman AA'ya konuştu:

- "Türkiye ziyaretimde önemli bir adım atılacak. Ukrayna hükümeti ile Türk hükümeti arasında imzalanacak anlaşmayla Ukrayna vatandaşları Türkiye'ye, Türk vatandaşları Ukrayna'ya kimlik kartı ile seyahat edebilecek"
- "Ukraynalılar Türkiye'yi ve Türkiye'nin turizm imkanlarını çok iyi biliyor"
- "Serbest ticaret alanı oluşturulması ileriye ve iki ülke ekonomik ilişkilerinin gelişmesine yönelik bir adım olacaktır"
- "Ukrayna Türkiye için önemli olduğu gibi, Türkiye de Ukrayna için önemli stratejik ortaktır. Gerçekten iki ülkenin imkanlarını kullanması çok önemli"
- "İletişimimiz gelişti ve ortak kültürümüzü öğrendik. Bu çok önemli. Bizim pek çok ortak tarafımız var"

(Ali Cura - Kiev)

2- Doğalgaz, 3,5 milyar lira yatırımla 206 ilçeye daha ulaşacak
- Dağıtım şirketlerinin mevcut bölgelerine ilave olarak 2020'ye kadar 206 yeni ilçenin daha doğalgaza erişiminin sağlanması için 3,5 milyar liralık yatırım yapılacak
- Son 10 yılda 11,8 milyar lira yatırım yapılan doğalgaz dağıtım sektöründe, toplam abone sayısı 12,4 milyondan 2020'de 16,7 milyona ulaşacak
- GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan:
- "Geçen yıl elektrik santrallerinin tüketiminde ortaya çıkan azalış trendinin bu yıl yavaşlayacağını ve yatay bir seyir izleyeceğini söyleyebiliriz. Burada oluşan boşluğu konut tüketimi dolduracak ve toplam tüketim 2017'de geçen yıla göre yüzde 3,5 büyüyecektir"

(Nuran Erkul / Ankara)

3- ANALİZ - "En az 15 milyon Amerikalı sağlık sigortasını kaybedebilir"

- ABD Başkanı Trump'ın destek verdiği yeni sağlık sigortası tasarısına yönelik tepkiler giderek büyüyor

- Brookings Enstitüsü'nün araştırmasına göre, teklif yasalaşırsa 10 yıl içerisinde en az 15 milyon Amerikalı sağlık sigortasını kaybedebilir

- George Washington Üniversitesi Profesörü Joyce Pulcini:

- "Bu tasarı, sigorta açısından hasta insan havuzları yaratarak fiyatların aşırı yükselmesine neden olacaktır"

- Brookings Enstitüsü Uzmanı Matthew Fiedler:

- "Tasarının bu şekliyle ne Temsilciler Meclisi'nden ne de Senato'dan geçeceğini sanıyorum"

(Gülbin Yıldırım/Washington)Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!