Akıllı telefonlarda neden başörtülü 'emoji' yok

Teknoloji,

 

Akıllı telefonlarda neden başörtülü 'emoji' yok

Suudi Arabistan asıllı 15 yaşındaki Rayouf Alhumedhi isimli kız, akıllı telefonlarda kullanılan ve 'emoji' ismi verilen simgelerde başörtülü karakterlere de yer verilmesini talep etti.

Dünya genelinde 500 milyondan fazla insan başörtüsü kullanıyor. Suudi Arabistan asıllı 15 yaşındaki Rayouf Alhumedhi isimli kız, akıllı telefonlarda kullanılan ve 'emoji' ismi verilen simgelerde başörtülü karakterlere de yer verilmesini talep etti.

Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşayan Suudi Arabistan asıllı Rayouf Alhumedhi isimli 15 yaşındaki kız, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden arkadaşlarıyla konuşurken oldukça önemli bir şeyin eksik olduğunu fark etti. Farklı ten ve saç renklerini temsil eden 'emoji' isimli simgeler varken, başörtüsünü temsil eden hiçbir karakter listede yoktu. 

Hindistan'da erkeklerin kullandığı türban, noel baba şapkası, polis üniforması ve itfaiyeci kıyafeti gibi evrensel emoji simgeleri listesinde mevcutken 500 milyonu aşkın insanın kullandığı başörtüsünün listede yer almaması kendisi de başörtülü olan Alhumedhi'yi harekete geçirmiş. İlk olarak Apple'ın müşteri hizmetlerine talebini iletip cevap alamayınca, emoji karakterlerinin belirlendiği Unicode Konsorsiyumu'na mesaj göndererek başörtülülerin de emoji listesinde temsil edilmesi gerektiğini belirtmiş.

Unicode Konsorsiyumu'na yazdığı ilk yazdığı mesaj yalnızca birkaç paragraftan oluştuğu için yetkililer tarafından talebini daha detaylı yazması gerektiği yönünde uyarılan Rayouf Alhumedhi, 7 sayfalık dilekçesini konsorsiyuma ulaştırmış bulunuyor. Eğer süreç olumlu yönde işlerse, Kasım ayında gerçekleştirilecek olan komisyonda başörtülü emoji simgeleri kabul edilebilir ve 2017 yılında başörtülü emojileri kullanmaya başlayabiliriz.

Kaynak: Yeni AsyaYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!İlgili Konular » akıllı telefon | başörtülü emoji | emoji |

İlgili Haberler