Ekin yazılımıyla havalimanında şüpheli görülen kişinin geçmiş kayıtlar incelenerek online olarak daha önce gelip gelmediğinin görülebildiğini ifade eden Akif Ekin, “Şu an bunu dünyada yapabilen tek firmayız. Her kişiye kimlik numarası gibi bir ID veriliyor. Sistem tamamen Türk mühendislerinin yazılımıyla oluşturuldu” diye konuştu.

200’ün üzerindeki personelle 10 ülkede faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Akif Ekin, yakıda ABD ofislerinin de açılacağını, sadece ürün geliştiren 50 elemanları olduğunu anlattı.

Azerbaycan’ın yüz tanıma dahil tüm güvenli şehir sistemini kendilerinin kurduğunu vurgulayan Akif Ekin, “Sistemimiz sayesinde polis bir aracı durdurduğunda, kimliğine bakmadan şoföre ismiyle hitap edebiliyor” diye konuştu.

Terör riski yüksek olan Türkiye’de güvenlik teknolojilerinin yeterince kullanılamadığına vurgu yapan Akif Ekin, araçların risk ayrımı yapmadan rasgele durdurulduğunu, oysa kullanılacak yazılımdaki kriterlerin riskli kişiyi belirlemede önemli katkı sağlayabileceğini bildirdi.

Riski yüzde 5’e düşürüyor

Bu konuda ABD’de uygulanan sistemin iyi bir örnek oluşturduğunun altını çizen Akif Ekin, talep doğrultusunda ABD polisi için yazılım geliştirdiklerini, yaka kameralarında yapılan kaydın anında sisteme düştüğünü, bunun aynı zamanda vatandaşı da koruduğunu söyledi. Önümüzdeki yıl Şubat ayında ilk aracın Florida sokaklarında dolaşmaya başlayacağını belirten Ekin, ayrıca Los Angeles ve New York’ta da uygulamanı başlayacağını belirtti.

Avrupa’da çok sayıda ülkede sistemi anlattıklarını ve demoyu bir kez görenin, sistemi reddetme şansı bulunmadığını dile getiren Ekin, ABD’de ise özellikle bisikletlerde kullanılacak sistem kurulduğunu, bunun sadece güvenlik değil, trafik ihlallerini tespit etmekte de kullanıldığını anlattı.

Yazılımın olayı sıfırlamayacağını ancak riski yüzde 5’e kadar düşürebileceğini belirten Ekin, önemli olanın suç oluşmadan önlemek olduğunu kaydetti. (Hüseyin Gökçe / DÜNYA)