Yazarlar

Fevzi Öztürk
Fevzi Öztürk
Yabancı ile korkutmak!
15:52, 22 Nisan 2014 Salı

Ekonomimizin balans ayarcılarının başı olan patronlar kulübü TÜSİAD zaman zaman görüşlerini açıklar ve büyük kıyamet kopar. Bazen bu görüş sözlü olur, bazen de hazırlatılan bir rapor.

Yakın Türkiye tarihini ele alacaksanız tüm yaşananlarda ve etkileşimlerde bu sermayenin gücü olan patronlar kulübüne rastlarsınız.

Görünür etkinliği ve etkileme gücü eskiye nazaran zayıflayan bu kulübün son çıkışlarından biri de geçtiğimiz günlerde olmuştu.

TÜSİAD’ın 44’üncü genel kurulunda başkan Muharrem Yılmaz Türkiye’nin mevcut durumuna veryansın etmiş ve “Böyle ülkeye yabancı yatırım gelmez” diyerek durumumuzun ne kadar vahim olduğunu anlatmaya çalışmıştı.

Kendine göre haksızda sayılmazdı…

Sonuçta bu ülke (bazılarına göre) bir muz cumhuriyeti hatta totaliterotoriter, yasakçı bir ülke haline gelmişti.

O kadar yasakçıydık ki; kendini aydın zanneden bir kadın ekranlardan inancı gereği örtünenleri pornoculara benzetebiliyordu! Ve cezası ise ahrete tehir ediliyordu…

Türkiye çok tehlikeli bir ülkedir artık…

Hatta birçok “uydu” Afrika ülkesinden daha beterdir. Üstelik terörizme tır dolusu malzeme ile destek veren bir ülkedir. Onun içindir ki yabancı yatırımcı güvenilmez bu ülkeye bırakın gelmeyi, bırakıp kaçmazsa iyidir. Yatırım için Afrika’nın uydu muz devletleri daha itibarlıdır!

İşte tüm bunlara kimler inandı bilmiyorum. İnanan olduğunu da sanmıyorum.

Algı yönetimi bu doğrultuda yapılırken, işin öznesi yabancı hiçte dendiği gibi yatırımlara yabancı kalmamış bunu net olarak biliyorum.

Böyle ülkeye yabancı yatırım gelmez” sözünün telaffuzundan sadece bir hafta sonra Türkiye, 175 üyesi olan ve kısa adı WAIPA olan Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin başkanlığına seçildi. Örgütün merkezi de Cenevre'den İstanbul'a alınacak.

İşin istatistik tarafı da yabancıların halen bizi sevdiklerini! göstermektedir.

Ekonomi Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Türkiye’ye 2013 yılında net doğrudan uluslararası yatırım girişi, 12 milyar 686 milyon dolar oldu. 2013 yılında nakit sermaye girişinin yüzde 52’si Avrupa Birliği ülkeleri kaynaklı.

Bu yılın rakamlarında da yabancıların sevgisinin devam ettiğini görüyoruz.

Bu yılın ilk iki ayında 2 milyar 377 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi yaşanmış. En önemlisi de Ocak-şubat döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 81,3'ü Avrupa Birliği ülkeleri kanalından gelmiş. Avrupa bizi sevmeye devam ediyor…

İşin en ilginç tarafı ise; gelen yabancı yatırımcılar, bu ülkeye yabancı gelmez diyenlerle (her zaman olduğu gibi) ortak iş yapmaktadır.

Anlaşılan bizi yabancılar gelmez diye korkutanların, yabancıların onlara olan sevgisinden haberleri yok…


Bu haber için yorum yapmak istiyorum!
Safa Mürsel
Safa Mürsel
11:29, 16 Şubat 2016 Salı
  Bir devlette kanun yapma yetkisinin meclise ait olması, o kanunu uygulama yetkisinin hükümete bırakılması ve adaletin yargı eliyle karşılanması kuvvetler ayrılığı olarak tanımlanıyor. Batı...
Mahmut Çetin
Mahmut Çetin
23:33, 16 Şubat 2016 Salı
1.Pomaklar’a ikili tezgah HDP bileşenlerinden en şaşırtıcı hareketlerden biri Demokratik Pomak Hareketi … Pomaklar , Bulgaristan ve Yunanistan sınırları içinde yaşayan Müslüman bir halk. Pomaklar üzerinde bütün güç...
İbrahim Ethem Gören
İbrahim Ethem Gören
16:51, 24 Haziran 2016 Cuma
Hamiş Sondevir’deki köşemde medeniyetimize ait değerlere sahip çıkan koleksiyonerleri zaman zaman misafir etme niyetimdeyim. Bu cümleden olarak ülkemizin önde gelen hat sanatı koleksiyonerlerinden Sami Tokgöz ’ün hat merakını...
Yaşar Süngü
Yaşar Süngü
05:06, 29 Haziran 2016 Çarşamba
İngiliz halkının, 'AB'ye hayır' kararı ve ardından kararın dünyadaki etkisi, bir delinin kuyuya taş atıp, 20 akıllının taşı çıkarmaya çalışmasına benzedi. AB üyesi devletler ve Türkiye, İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda çıkacak duruma...