Yazarlar

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü
Bir deli kuyuya taş atar, 20 akıllı çıkaramaz
05:06, 29 Haziran 2016 Çarşamba

İngiliz halkının, 'AB'ye hayır' kararı ve ardından kararın dünyadaki etkisi, bir delinin kuyuya taş atıp, 20 akıllının taşı çıkarmaya çalışmasına benzedi.

AB üyesi devletler ve Türkiye, İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda çıkacak duruma göre pozisyon alma telaşına girdiler.

İş dünyası ise AB dışındaki bir İngiltere'nin olumlu ve olumsuz yanlarını tartma ve buna göre bir yatırım kararı alma arefesinde.

Şimdiden gelecekte oluşacak boşluklar ve fırsatlar birçok ülkede masaya yatırılmış durumda.

Diğer yandan geçtiğimiz hafta İngiliz halkının AB halkoylamasında'AB'ye hayır' demesi ile başlayan AB gerginliği ve belirsizliği sürerken, Türkiye, İsrail ve Rusya arasında yumuşayan siyasi ilişkiler, başta iş dünyası olmak üzere, herkesi rahatlattı.

Kriz aynı zamanda fırsat demektir.

Her kriz kendi fırsatlarını doğurur.

*

Rusya, uçak krizinin ardından Türkiye'ye sert açıklamaların bir adım ötesine daha geçerek ekonomik yaptırımları sistematik bir şekilde uygulamaya koydu. Enerji olarak Rusya'ya olan bağımlılığımız ilişkilerin önemini bir kat daha arttırıyor.

Türkiye ithal ettiği doğalgazın yaklaşık yüzde 60'nı Rusya'dan temin ediyor.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2015 yılı sonunda bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 23 geriledi.

Öte yandan turizm gelirleri de cari açığın önemli bir finansman kalemini oluşturuyor.

Türkiye'de toplam turist sayısının yüzde 10'unu oluşturan Rusların tekrar Türkiye'yi tercih etmesi turizm gelirlerinde artışın önünü açabilir.

Bu da önümüzdeki dönemde cari açığın azalmasında katkı sağlayabilir.

*

TÜİK verilerine göre son beş yılda İsrail'e karşı sürekli dış ticaret fazlası verdik. İsrail'e sattığımız ürünlerin başında motorlu kara taşıtları geliyor.

Türk firmaların İsrail'de enerji yatırımları hız kazanabilir.

Hatırlanacağı üzere Zorlu Holding bu yılın hemen başında İsrail'de üçüncü enerji santralini devreye almıştı.

Transit bölge olmanın getirdiği avantajın yanında enerji teminindeki çeşitlilik rekabeti arttırarak Türkiye'nin pazarlıklarda elini güçlendirebilir.

Hepsinden de önemlisi Gazze'nin rahatlatılması.

Rus cephesinde ise Avrupa'ya Rus gazını taşıyacak “Türk Akımı”projesi, Rus uçağının düşürülmesi ardından durdurulma kararı alınmıştı.

Rus haber ajanslarının verdiği bilgiye göre, Rus doğalgaz firması Gazprom, Türk Akımı boru hattı görüşmelerini devam ettirmeye hazır olduklarını açıkladı. Bu projenin gerçekleşmesi, Türkiye'nin daha ucuz Rus gazı alabileceği anlamına geliyor.

*

Konuyla hiç alakası yok! ama aklıma gelen şu fıkra ile yazıyı bitireyim;

Bir Rus Yahudi'si İsrail'e göç müsaadesi alır. YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN


Bu haber için yorum yapmak istiyorum!
Safa Mürsel
Safa Mürsel
11:29, 16 Şubat 2016 Salı
  Bir devlette kanun yapma yetkisinin meclise ait olması, o kanunu uygulama yetkisinin hükümete bırakılması ve adaletin yargı eliyle karşılanması kuvvetler ayrılığı olarak tanımlanıyor. Batı...
Mahmut Çetin
Mahmut Çetin
23:33, 16 Şubat 2016 Salı
1.Pomaklar’a ikili tezgah HDP bileşenlerinden en şaşırtıcı hareketlerden biri Demokratik Pomak Hareketi … Pomaklar , Bulgaristan ve Yunanistan sınırları içinde yaşayan Müslüman bir halk. Pomaklar üzerinde bütün güç...
İbrahim Ethem Gören
İbrahim Ethem Gören
16:51, 24 Haziran 2016 Cuma
Hamiş Sondevir’deki köşemde medeniyetimize ait değerlere sahip çıkan koleksiyonerleri zaman zaman misafir etme niyetimdeyim. Bu cümleden olarak ülkemizin önde gelen hat sanatı koleksiyonerlerinden Sami Tokgöz ’ün hat merakını...
Fevzi Öztürk
Fevzi Öztürk
15:52, 22 Nisan 2014 Salı
Ekonomimizin balans ayarcılarının başı olan patronlar kulübü TÜSİAD zaman zaman görüşlerini açıklar ve büyük kıyamet kopar. Bazen bu görüş sözlü olur, bazen de hazırlatılan bir rapor....