Güneş enerjisiyle çalışan su motoru

Mutfak-,

 

Güneş enerjisiyle çalışan su motoru

Denizli’de faaliyet gösteren bir şirket, güneş enerjisinden elde ettiği elektrik ile su motorunu çalıştırmayı başardı.

Özellikle tarımsal amaçlı üretilen ve şirketin patentini almak için başvurduğu “Emmatar” adı verilen sistem sayesinde çiftçilerin, bundan böyle elektrik faturası ödemeyeceği belirtildi.

Pamukkale Üniversitesi Teknokent’te şube açan enerji şirketi, güneş enerjisi üzerine araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyordu. Güneş enerjisinin tarımsal alanda kullanılması için 300 bin Euro AR-GE harcaması yapan şirket, Japon ve Türk mühendislerle birlikte Tayland’ın başkenti Bangkok’ta sistemi geliştirdi. Yapılan araştırmanın ardından güneş panellerinden elde edilen enerjiyle invertör ve aküler yardımıyla elektriğe çevrilip, 4 kilovatlık su motoru çalıştırıldı. Firma “Emmatar’ adı verdiği sistem için patent müracaatını da yaptı.

Sistemin tanıtımını yapan Genel Müdür Ahmet Aydınlı, sistem sayesinde çiftçilerin elektrik faturası ödemeyeceğini belirterek, “Güneş panellerinden elde ettiğimiz enerjiyi, doğru akımla invertör ve aküler yardımıyla çoklama ve katlama prensibinden hareketle su motorunu çalıştırdık. Çiftçilere tarımsal sulama amaçlı yapılan bu projede, saniyede 3 litre su, günde ise 100 tonluk kapasitesine sahip oluyor. Tarlalarda damla sulama sistemine de takılabilen sistemin bütün enerjisini güneşten elde ediyoruz. Bu sistem, tarımsal alanlar başta olmak üzere güneşin olduğu her yerde kullanılabilir. Gün ışığıyla çalışıyor kışın da yazın da sıcaklık önemli değil. Taşınabildiği için evlere bile kurulabilir. Çiftçilerin elektrik faturalarından kurtulmasını amaçlıyoruz” dedi.

Sistemde güneş panellerini artırılarak daha yüksek enerji elde edelebiceğini ifade eden Aydınlı, “Bu sistemi; sulama birlikleri, kooperatifler ve belediyeler de kullanabilir. 5 kilovatlık enerji için 15 bin lira gideri var ancak sistem kendini 3 yılda amorti eder. 4 güneş panelinden 680 volt enerji üretiyor. İhtiyaca göre panel artırılınca enerji üretimi de artırılabilir. Aküler sayesinde üretilen enerji depolanabiliyor. Böylece güneş gidince enerji bitti derdi olmuyor. Güneş enerjisinden sera ısıtma soğutma, elektrik enerjisi santrali ve elektrikli araçlar dolum istasyonları projelerimizde var” diye konuştu.

Aydınlı, lazım olan enerjilerini kendilerinin ürettiğini belirterek, “Denizli'ye elektrik dağıtan şirkete abone olmadık. Hiçbir yerden elektrik almıyoruz. İşyerimizin çatısına 12 güneş paneli koyduk. Buradan elde ettiğimiz enerjiyi elektriğe çevirip, bütün aletleri kullanıyoruz” dedi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları sondevir.com sitesine aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.Bu haber için yorum yapmak istiyorum!